Bartoszowa – Opis Wsi

Bartoszowa (Schönfeld) to wieś w gminie Borów, w powiecie strzelińskim, zamieszkała przez 121 osób (według wyników spisu powszechnego z 2021 roku).

Sąsiednie miejscowości to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Boguszyce, Borów, Piotrków Borowski, Rochowice, Tyniec nad Ślęzą (gmina Kobierzyce) i Przecławice (gmina Żórawina). Bezpośrednie połączenie drogą asfaltową istnieje z Borowem i Piotrkowem (na obu tych relacjach są mosty nad rzeką Ślęzą). Do Tyńca prowadzi gruntowa, częściowo utwardzona droga przez pola. Do granicy z Wrocławiem jest z Bartoszowy 17km w linii prostej.

Na 'trójstyku’ Bartoszowy, Borowa i Piotrkowa rzeka Mała Ślęza wpada do Ślęzy (’dużej’), jest w tym miejscu niewielka drewniana kładka pieszo-rowerowa, prowadząca w okolice parku przy zamku i pałacu w Borowie (niestety, te okolice są obecnie ogrodzone przez właściciela i przejście tą ścieżką bywa utrudnione). Rzeka Ślęza (zarówno przed, fot.8, jak i po połączeniu) stanowi południową granicę Bartoszowy. Ponadto przy większych opadach na polach od strony Tyńca odradza się krótki potok (na mapach oznaczany jako 'Dopływ w Bartoszowie’), płynący z zachodu na wschód południową częścią Bartoszowy, gdzie również wpada do Ślęzy.

Zabudowa wsi koncentruje się po obu stronach głównej ulicy (północ-południe, fot. 1, 2 i 3). Jest to kilkadziesiąt budynków, w większości poniemieckich, ale jest też kilka nowszych gospodarstw. W północno-zachodniej części wsi są pozostałości po dawnym, pruskim folwarku. W centrum Bartoszowy znajduje się niewielki staw (fot.4), kapliczka katolicka (fot.5), plac zabaw dla dzieci (fot.6) oraz wyremontowana w 2022 roku świetlica wiejska (fot.7). Bartoszowa i jej mieszkańcy przynależą do parafii w sąsiednim Borowie.


Bartoszowa – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top