Głownin – Opis Wsi

Głownin (Glofenau) to wieś w gminie Borów, położona 10km od Strzelina i 30km od Wrocławia. Według spisu powszechnego z 2021 roku- Głownin zamieszkują 63 osoby (wobec 65 osób według spisu poprzedniego z 2011 roku).

Głownin graniczy z innymi wsiami gminy, są to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Zielenice (i ich przysiółek Uniszów), Siemianów, Suchowice, Mańczyce i Stogi.

Główna, przelotowa szosa w Głowninie (fot.1 i 8) prowadzi z Borowa/Mańczyc do Podgaju i dalej do DK39. Na terenie wsi odchodzi od niej lokalna, przedwojenna ulica z „kocich łbów” (fot.2 i 3), przy której mieści się większość zabudowań wsi (na ogół poniemieckich). Przy tymże skrzyżowaniu znajduje się kapliczka (fot.4) i przystanek autobusowy (fot.3). Omawiana przedwojenna ulica za terenem wsi zamienia się w gruntową drogę, prowadzącą do Suchowic.

W centrum wsi znajdziemy niewielki staw oraz plac zabaw dla dzieci (fot.5). Najnowsze budynki mieszkalne powstają przy szosie na Mańczyce (fot.1) i są nieco oddalone od centrum wsi.

Północną granicę Głownina wyznacza niewielka rzeka Wątok (aktywująca się głównie po większych opadach), która płynie z zachodu na wschód, aby w pobliżu Opatowic wpaść do Małej Ślęzy. Wątok odbiera też nadmiar wody z położonych przy granicy z Głowninem stawów w Mańczycach. Ponadto wschodnim skrajem głównej zabudowy Głownina płynie (z południa na północ) niewielki dopływ (bez nazwy), który wpada do Wątoku. Pod dwoma drogami w Głowninie dopływ ten przepuszczony jest przy użyciu podziemnych rur.

Głownin (w odróżnieniu od większości innych nazw miejscowości) jest jedyną wsią o takiej nazwie w Polsce i na świecie.

Głownin i jego mieszkańcy podlegają pod parafię rzymskokatolicką w Borowie oraz jej filię w Mańczycach.

Głownin zawiera pewną nieścisłość administracyjną, mianowicie na północ od wsi (na wzniesieniu w stronę Mańczyc) istnieje duże rolnicze przedsiębiorstwo hodowlane, prowadzone przez osobę pochodzenia holenderskiego. Teren ten nazywany jest „Niedanów”. Zasoby Poczty Polskiej czy Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych oraz liczne mapy informują, że Niedanów jest przysiółkiem Głownina, z kolei znaki drogowe sugerują, iż jest to już część Mańczyc.


Głownin – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top