Opatowice – Opis Wsi

Opatowice (Ottwitz) to wieś w gminie Borów, zamieszkała przez 96 osób (spis powszechny z 2021 roku).  Pierwsze wzmianki o Opatowicach pochodzą już z roku 1352.

Opatowice graniczą z następującymi miejscowościami (wszystkie leża w gminie Borów): Boreczek, Borów, Kazimierzów (z tymi trzema miejscowościami Opatowice mają bezpośrednie połączenie drogowe, do każdej z nich jest około 1.5 kilometra). Ponadto Opatowice graniczą jeszcze (tylko administracyjnie, bez połączenia nawet polną drogą) z wsiami: Piotrków Borowski, Ludów Śląski i Brzezica.

W centrum Opatowic znajduje się świetlica wiejska (fot.8). Za nią usytuowany jest zabytkowy pałac z 1840 roku (fot.7, obecnie budynek mieszkalny), a także park dworski. Budynek pałacu był kilkukrotnie przebudowywany, niestety w efekcie pozbyto się niektórych detali i zdobień.

Mieszkańcy Opatowic przynależą do parafii Narodzenia NMP i św.Wolfganga w Borowie.

Przy głównej drodze Opatowic jest kapliczka (fot.9), przystanek autobusowy (fot.8) i niewielki staw.

W Opatowicach nie ma sklepu, ale do marketu 'Dino’ w Borowie jest z Opatowic około 1500 metrów.

Na południe Opatowic przepływa rzeka Mała Ślęza. Niestety nie ma tu przeprawy na drugą stronę, a najbliższe mosty znajdują się w Borowie i Ludowie Śląskim. Ponadto na południowych krańcach Opatowic do Małej Ślęzy (z drugiej strony, od południa) wpada potok Wątok, mający swe źródła we wschodnich Suchowicach.

Do czasu upadku PRL mieszkańcy Opatowic zajmowali się głównie rolnictwem- uprawą zbóż i hodowlą, uznana w okolicy była zwłaszcza hodowla krów mlecznych. Obecnie liczba osób z Opatowic, zajmujących się zawodowo rolnictwem jest niewielka, a mieszkańcy pracują w innych miejscowościach. Jednakże nadal bardzo popularne są przydomowe ogródki, gdzie uprawia się warzywa i owoce na własny użytek.

Droga z Opatowic do Boreczka przez całe dekady uchodziła za najbardziej dziurawą w całym województwie, ale w roku 2022 została gruntownie wyremontowana. Od tego czasu znacznie wzrosło zainteresowanie działkami budowlanymi w tym miejscu i właśnie tam powstaje najwięcej nowych domostw w Opatowicach. Atutem tego miejsca jest bliskość stacji kolejowej w Boreczku (niecały 1 kilometr), gdzie zatrzymują się pociągi osobowe do Wrocławia i Strzelina. Przy tejże wyremontowanej drodze stoi stalowy maszt telekomunikacyjny.

Przy północnym wyjeździe z Opatowic (w stronę Borowa) jest farma lawendy, gdzie produkowane są różnorakie przetwory z lawendy oraz organizowane warsztaty dydaktyczne. Wokół obiektu są podmokłe tereny, gromadzące wodę z okolic- dawniej była to fosa pobliskiego pałacu.

W połowie drogi między Opatowicami, a Borowem jest tor motocrossowy oraz gminne wodociągi.


Opatowice – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top