Kępino – Opis Wsi

Kępino (Kampen) to wieś w gminie Borów. Zamieszkiwana jest przez 105 osób (według spisu powszechnego z 2021 roku).

Sąsiednie miejscowości to: Zielenice i Ludów Śląski (obie w gminie Borów) oraz Warkocz i Bierzyn (obie gmina Strzelin).

Z Kępina można wyjechać w 3 kierunkach (utwardzoną droga): do Zielenic, Ludowa Śląskiego i Bierzyna. Z Kępina jest 7km do Strzelina i 30km do Wrocławia (odległości w linii prostej). Kępino z każdej strony otoczone jest gruntami rolnymi.

Najbliższe przystanki kolejowe, gdzie kursują pociągi na linii Wrocław-Strzelin znajdują się w Warkoczu i Boreczku.

Główna zabudowa Kępina (częściowo folwarczna) istnieje po obu stronach centralnej drogi (wschód-zachód, fot.3 i 4), która w środku wsi rozdziela się na dwie, aby 200 metrów dalej połączyć się z powrotem. Przy rozjeździe jest murowana kapliczka (fot.5).

Obok szosy na Bierzyn znajduje się przystanek autobusowy (fot.8), a przy szosie na Ludów, na wschodnim krańcu wsi są tereny wypoczynkowo-biesiadne, z drewnianą wiatą, boiskiem do siatkówki, stołami szachowymi i placem zabaw (fot.6 i 7).

Mieszkańcy Kępina przynależą do parafii w Zielenicach, choć podobne odległości są do jej filii w Bierzynie oraz do parafii w Ludowie Śląskim.

 

Na terenie Kępina znajdują się 2 niewielkie stawy. Jeden przy szosie na Ludów (fot.1), a drugi w małym lesie, około 100 metrów na południe od pierwszego.

Ponadto przez Kępino przepływają dwa sezonowe cieki wodne (oba w kierunku Ludowa Śląskiego i Małej Ślęzy), w których przez większość roku woda się nie porusza, albo nie ma jej w ogóle. Uaktywniają się jedynie podczas roztopów oraz większych opadów. Pierwszy (oznaczony na mapach jako „Dopływ z Kępina”) rozpoczyna bieg w centralnej części wsi, przepływa rurą pod drogą na Ludów i następnie kieruje się na północny-wschód, tyłami klubu jeździeckiego i cmentarza w Ludowie. Drugi, oznaczany jako „Dopływ spod Zielenic” omija Kępino od północy, około 800 metrów od głównych zabudowań, kierując się do centrum Ludowa.


Kępino – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top