Suchowice – Opis Wsi

Suchowice (Dürr Hartau) to wieś w zachodniej części gminy Borów. Według spisu powszechnego z 2021 roku w Suchowicach zanotowano 97 mieszkańców.

Sąsiednie miejscowości to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Rochowice, Mańczyce, Głownin, Siemianów (wszystkie 4 w gminie Borów), a także Jordanów Śląski (gmina Jordanów) oraz Tyniec nad Ślęzą (gmina Kobierzyce).

Główna zabudowa Suchowic mieści się po obu stronach głównej drogi (północ-południe). Zajdziemy przy niej (na skrzyżowaniu z gruntową drogą do Głownina) poniemiecką zabudowę folwarczną (częściowo zrujnowaną), a także przystanek autobusowy (fot.4), świetlicę  wiejską (fot.10) oraz kapliczkę (fot.8).

Na południu Suchowic, przy szosie na Jeziorno jest boisko oraz drewniana wiata wypoczynkowa (fot.9).

Na polach na północ od Suchowic w 3 miejscach znaleźć można resztki betonowych podstaw poniemieckich radarów lotniczych, jednakże dojście do nich prowadzi przez prywatne działki i jest mocno utrudnione.

Z obu stron Suchowic (od strony Jordanowa oraz Siemianowa) znajdują się dwa kompleksy leśne (największe w gminie Borów). Przez oba z nich (jak i przez centrum Suchowic) przebiega turystyczny szlak niebieski (oznakowania na fot.7) ze Strzelina, przez Ślężę do Sobótki.

Mieszkańcy Suchowic przynależą do parafii w Tyńcu nad Ślęzą, aczkolwiek trochę bliżej na nabożeństwa mają oni do kaplicy mszalnej w Mańczycach (podlegającą pod parafię w Borowie).

Na wschód od zabudowań Suchowic swe źródła ma rzeczka Wątok (na tym etapie bardzo skromna i zarośnięta gęstą roślinnością), która swój bieg kieruje w stronę wschodnią, przez stawy w Mańczycach, Stogi, aby na południe od Opatowic ujść do Małej Ślęzy.


Suchowice – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top