Piotrków Borowski – Opis Wsi

Piotrków Borowski (do zakończenia wojny: Petrigau) to wieś w gminie Borów, zamieszkała (według wyników spisu powszechnego z 2021 roku) przez 201 osób. W spisie, sporządzonym dekadę wcześniej zanotowano 15 osób więcej.

Piotrków graniczy z następującymi wsiami (wszystkie położone w gminie Borów, odległości podane są w linii prostej): Borów (1.5km), Opatowice (2.6km), Ludów Śląski (4.6km), Mańczyce (1.5km), Rochowice (1.4km) i Bartoszowa (1.5km). Do Strzelina z Piotrkowa jest 12km, a do Wrocławia 26km.

Główna oś komunikacyjna Piotrkowa to szosa z Borowa do Mańczyc i Strzelina (fot. 1 i 4). usytuowane są przy niej: przystanek autobusowy (fot.2), kapliczka (fot.3), świetlica (fot.10) i plac zabaw z drewnianą wiatą (fot.12). Ponadto od głównej drogi na obrzeżach wsi odchodzą 2 inne drogi- jedna do Rochowic i Jordanowa, druga do Bartoszowy. Przy obu z nich jest kilka nowszych gospodarstw.

Główna zabudowa Piotrkowa znajduje się przy bocznej, ślepej ulicy, rozdzielającej się na dwie w zachodniej części (fot.5, 6 i 9). Przy głównym skrzyżowaniu istnieje poniemiecka zabudowa folwarczna. Przy końcu ulicy jest staw (fot.11).

Przy innej ślepej ulicy (wschodnie przedłużenie szosy na Rochowice, fot.8) znajduje się kilka budynków mieszkalnych.

Obecnie w Piotrkowie nie ma większych zakładów pracy. Dawniej mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i hodowlą, dzisiaj zawodowo trudni się w tej branży kilka miejscowych osób. Większość osób aktywnych zawodowo dojeżdża z Piotrkowa do pracy w innych miejscowościach.

Mieszkańcy Piotrkowa przynależą do parafii rzymskokatolickiej w sąsiednim Borowie.

Przez Piotrków i jego zewnętrzne granice przepływają aż cztery rzeki. Największa z nich to Ślęza, płynąca z zachodu na wschód i wyznaczająca granicę z Bartoszową (istnieje mostek na szosie, łączącej obie wsie). Ponadto na trójstyku Piotrkowa, Bartoszowy i Rochowic do Ślęzy wpada niewielki, sezonowy strumyk, oznaczony na mapach jako 'Dopływ spod Suchowic’. Granicę Piotrkowa z Borowem wyznacza kolejna rzeka, Mała Ślęza (co ciekawe TEN znak drogowy ustawiony jest jeszcze na administracyjnym terenie Piotrkowa, gdyż Borów według map rozpoczyna się dopiero na moście). Czwartą rzeką jest potok Wątok, który na trójstyku Piotrkowa, Ludowa i Opatowic uchodzi do Małej Ślęzy. Tereny uprawne na wschód od Piotrkowa są dosyć wilgotne i podmokłe, stąd lokalni mieszkańcy nazywają je „Mandżuria”.


Piotrków Borowski – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top