Michałowice – Opis Wsi

Michałowice (Michaelwitz) to wieś na północno-wschodnim krańcu gminy Borów. W spisie powszechnym z 2021 roku zanotowano 77 mieszkańców (w poprzednim spisie z 2011 roku było ich 83). Wieś znana jest w okolicy głównie z tego, że przez jej środek przebiega ważna droga wojewódzka nr395 ze Strzelina do Wrocławia. Z jednej strony ułatwia ona komunikację mieszkańcom Michałowic, z drugiej strony jest ona dla nich pewnym obciążeniem z powodu hałasu i problemów z przejściem na drugą jej stronę.

Michałowice graniczą z trzema wsiami gminy Borów, są to: Borek Strzeliński (2.5km główną trasą), Kręczków (1.7km polną droga) i Kurczów (2km polną drogą). Ponadto Michałowice graniczą z dwoma wsiami innych gmin, są to: Nowojowice (gmina Żórawina, 2km główną drogą wojewódzką) i Kuchary (gmina Domaniów, 1.5km asfaltową, gminną drogą).

Historyczna (poniemiecka, częściowo folwarczna) zabudowa Michałowic rozlokowana jest po obu stronach głównej drogi, natomiast nowsze budynki usytuowane są bardziej na wschód, z dojazdem od strony szosy na Kuchary.

Michałowice podlegają pod parafię św.Antoniego i Wawrzyńca w Borku Strzelińskim, aczkolwiek część mieszkańców wybiera nabożeństwa w położonym bliżej kościele sąsiednim w Kurczowie.

W centrum Michałowic znajduje się staw, kapliczka oraz przystanek autobusowy.

W południowo-zachodniej części Michałowic dawniej działała duża firma ogrodnicza z charakterystycznymi szklarniami, w których hodowano m.in. anturium. Niestety, firma z czasem zaczęła mieć kłopoty finansowe, w wyniku czego obiekt przeznaczono do rozbiórki, a 10-hektarowy teren został w 2020 roku wystawiony na licytację komorniczą. 6-go czerwca 2022 roku na terenie opuszczonych szklarni wybuchł wielki pożar, po którym uszkodzone resztki obiektu zostały całkowicie zrównane z ziemią- dzisiaj po firmie nie ma już śladu, poza fragmentami fundamentów i asfaltowym placykiem. Teren jednak znacznie wyróżnia się na mapach satelitarnych.

Michałowice usytuowane są na północno-wschodnim wierzchołku gminy Borów, co wywołuje niezadowolenie u części mieszkańców, gdyż dużo bliżej (niecałe 5km mało ruchliwą drogą) mieliby do urzędu gminy w Domaniowie. Tymczasem do Borowa z Michałowic jest niemal dwukrotnie dalej, w dodatku pierwsza część trasy prowadzi wspomnianą główną drogą wojewódzką (wąską i ruchliwą, na której nagminnie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość), gdzie jazda rowerem jest bardzo niebezpieczna.


Michałowice – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top