Kojęcin – Opis Wsi

Kojęcin (przed zakończeniem wojny Baumgarten) to wieś na wschodnim wierzchołku gminy Borów. Liczba mieszkańców Kojęcina to 106 (według spisu powszechnego z 2021 roku), zanotowała ona spadek o 16 osób względem spisu, wykonanego dekadę wcześniej.

Najważniejszym sąsiadem Kojęcina jest Borek Strzeliński, czyli najludniejsza wieś całej gminy, gdzie znajduje się baza usługowo-handlowa. Pozostałe sąsiednie wsie to Jaksin (gmina Borów), Pławna (gmina Strzelin), Grodziszowice i Kończyce (dwie ostatnie to gmina Domaniów, powiat oławski).

Główną (jedyną utwardzoną) drogą w Kojęcinie jest szosa z Borka Strzelińskiego do Grodziszowic (fot.2 i 5), często jest ona wykorzystywana przez mieszkańców gminy do dojazdu na autostradę A4 (węzeł Brzezimierz). Przy tejże drodze znajduje się większość zabudowań wsi, a także przystanek autobusowy (fot.5) i Kapliczka (fot.6). Ponadto istnieją dwie, niezłej jakości drogi gruntowe do Jaksina (fot.1) oraz Kończyc (fot.8), a także kilka bocznych, ślepych uliczek (fot. 3 i 4).

W centrum wsi znajduje się niewielki, otoczony parkiem pałac z początku XIX wieku, obecnie przekształcony na prywatny budynek mieszkalny. Kilkukrotne remonty w przeszłości pozbawiły go części detali i zdobień. Pałacowy park od północy sąsiaduje z Lasem Kojęcińskim, w którym znajdziemy plac zabaw z drewnianą wiatą biesiadną (fot.7).

Na południu Kojęcina znajduje się zaniedbany folwark z charakterystycznym, ceglanym kominem (fot.1).

Część z mieszkańców Kojęcina wolałaby przynależeć (z powodów komunikacyjnych) do gminy Domaniów, gdyż jej siedziba znajduje się niecałe 5km (w linii prostej) od Kojęcina, podczas gdy do urzędu w Borowie jest niemal 8km.

Kojęcin i jego mieszkańcy należą do parafii w sąsiednim Borku Strzelińskim.

Przez wschodnią część Kojęcina przepływa rzeka Grabienica, a od zachodu i północy wieś opływa niewielki strumyk (w porach suchych całkiem wysychający), mający swe źródła na terenie Jaksina (na mapach oznaczony jest jako 'Dopływ spod Jaksina’). Uchodzi on do Grabienicy przy granicy Kojęcina z Kończycami, za Lasem Kojęcińskim.


Kojęcin – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top