Boguszyce – Opis Wsi

Boguszyce (Bogschütz) to niewielka wieś w gminie Borów. Według spisu powszechnego z 2021 roku mieszkało w niej 65 osób (wobec 80 osób, zanotowanych w spisie z 2011 roku). Zabudowa składa się z kilkunastu budynków, głównie poniemieckich. Przez wschodnią część Boguszyc przepływa rzeka Ślęza (fot.6). Jedyna utwardzona droga dojazdowa do Boguszyc (fot.1) prowadzi (przez mostek nad Ślęzą) od strony sąsiedniej Brzozy– na terenie Boguszyc ma ona nawierzchnię z „kocich łbów”, a za mostem w stronę Brzozy jest to niezłej jakości asfalt.

Kontynuacja tejże drogi z Boguszyc w stronę wschodnią jest mniej komfortowa i częściowo gruntowa, ale przejezdna- dojedziemy nią do innego mostu nad Ślęzą w ciągu drogi wojewódzkiej nr346, na południe od Marcinkowic.

Boguszyce graniczą z następującymi miejscowościami gminy Borów (odległości w linii prostej): Brzoza (600m), Brzezica (1200m), Borów (2400m), Bartoszowa (2300m), a także z 2 miejscowościami sąsiedniej gminy Żórawina: Marcinkowice (przysiółek Brześcia, 1300m) oraz Przecławice (3000m).

We wschodniej części Boguszyc znajduje się kapliczka katolicka (fot.4) oraz plac zabaw z drewnianą wiatą (fot.3). Boguszyce podlegają pod parafię w Borowie.

Na zachód od Boguszyc (w stronę drogi krajowej nr8) jest się duża przestrzeń bez żadnej miejscowości, użytkowana jako grunty rolne.

We wschodnich Boguszycach (po drugiej stronie rzeki) znajduje się plantacja choinek świątecznych.


Boguszyce – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top