Brzezica – Opis Wsi

Brzezica (Klein Bresa) to wieś w gminie Borów, którą zamieszkuje 126 osób (według wyników spisu powszechnego z 2021 roku). Brzezica jest dosyć duża w ujęciu terytorialno-administracyjnym. Jej granice sięgają do linii kolejowej na wschodzie, do zabudowań zakładu Inco w Borowie oraz 200 metrów od głównego przejazdu kolejowego w Boreczku, a także podchodzą pod Kurczów.

Z racji swej dużej powierzchni- Brzezica graniczy z wieloma wsiami, są to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Borów, Boguszyce, Brzoza, Węgry (gmina Żórawina), Kurczów, Kręczków, Boreczek i Opatowice. Jednakże do połowy z nich (Opatowice, Kręczków, Kurczów i Węgry) nie ma z Brzezicy bezpośredniej drogi (nawet polnej).

Układ komunikacyjny Brzezicy to jedna główna, asfaltowa, przelotowa droga z Borowa do DW346 (fot.1, 3, 4 i 5) oraz kilka krótkich, prostopadłych do niej ślepych uliczek. Wzdłuż zachodniej granicy wsi przepływa rzeka Ślęza (fot.10).

Brzezica przynależy do parafii w Borowie.

Najbardziej znanym i okazałym budynkiem Brzezicy jest pałac, zbudowany w roku 1872 i otoczony parkiem z tego samego okresu (zarówno pałac, jak i park są wpisane do rejestru zabytków). Położony jest przy głównej drodze, w północnej części wsi. Pałac jest odrestaurowany i zadbany, niestety właściciel bardzo dba, aby nikt postronny nie dostał się na wewnętrzną część ogrodzenia, dlatego załączamy jedynie kiepskie zdjęcie z poziomu głównej ulicy (fot.2). Obiekt jest piękny, ale prywatny, otoczony murem i niedostępny dla osób postronnych.

Inne obiekty, położone przy głównej drodze to: kapliczka (fot.7), przystanek autobusowy (fot.1) oraz świetlica wiejska (oddana do użytku pod koniec 2023 roku- fot.8), wyremontowana kosztem 1.1mln zł, wyposażona w salę główną, toalety i kuchnię.

Największa z bocznych ulic Brzezicy wiedzie na zachód w stronę rzeki Ślęzy i kończy się niewielkim mostkiem pieszo-rowerowym (fot.9), prowadzącym na pola w stronę Bartoszowy. Przy tej uliczce (z nawierzchnią z poniemieckich „kocich łbów”, za kapliczką, fot.7) jest kilkanaście budynków, m.in. tylna część zaniedbanego folwarku, przylegającego od południa do pałacu.

Kolejna boczna droga (fot.6) prowadzi w stronę szosy Borów-Boreczek (aczkolwiek w dalszej części jest trudno przejezdna), jest przy niej kilka gospodarstw.


Brzezica – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top