Kręczków – Opis Wsi

Kręczków (wcześniej: Lindenbrunn oraz Krentsch) to wieś w gminie Borów. Według spisu powszechnego z 2021 roku Kręczków zamieszkiwało 118 osób z tendencją spadkową (w 2011 roku były to 142 osoby). Przez wieś przebiega szosa (fot. 1, 2 i 6) do sąsiednich wsi- Boreczek (na południe) oraz Kurczów (na północ, w stronę Wrocławia). Jest to jedyna utwardzona droga, którą można dojechać do Kręczkowa z zewnątrz. Wzdłuż niej jest kilkanaście domów wraz z poniemieckim folwarkiem (fot.4), a także kapliczka i przystanek autobusowy (fot.3) . Główna zabudowa Kręczkowa rozciąga się wzdłuż ślepej ulicy (prostopadłej do głównej), która w środku rozdziela się na dwie (fot.5), aby po 140 metrach połączyć się z powrotem.

Kręczków graniczy z wsiami (odległości w linii prostej): Boreczek (1km), Kurczów (1.5 km)- z nimi jest bezpośrednie połączenie drogowe. Pozostali sąsiedzi Kręczkowa to: Michałowice (1.7 km, istnieje polna droga), Borek Strzeliński (3.3km, brak bezpośredniego połączenia) oraz Brzezica (2.4km, brak połączenia, linia kolejowa między nimi).

W północno-wschodniej części Kręczkowa jest ogrodzony, gminny plac zabaw (fot.8). Na wschodzie wsi znajduje się sztuczny, prostokątny staw wędkarski (fot.7).

Mieszkańcy Kręczkowa należą do kościoła im.NMP w sąsiednim Kurczowie, który jest filią parafii w Ludowie Śląskim (co ciekawe- jest ona oddalona od Kręczkowa znacznie bardziej, niż parafia w Borowie).

Zachodnią granicę Kręczkowa stanowi linia kolejowa z Wrocławia do Strzelina (linia nr276), a najbliższy przystanek kolejowy, na którym zatrzymują się pociągi osobowe to stacja Boreczek, oddalona od Kręczkowa o niecałe 2 kilometry.

Kręczków od południa styka się z tzw. „Lasikiem” i stawem w Boreczku. Tam też ma swoje źródła rzeczka Jarka, która opływa Kręczków od strony wschodniej i północnej, odbierając nadmiar wody z terenów wsi.


Kręczków – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top