Jelenin – Opis Wsi

Jelenin (po niemiecku Jelline oraz Hirschfeldau) to wieś w gminie Borów. Zamieszkuje ją (według spisu powszechnego z 2021 roku) 135 osób i jest to 1 osoba więcej, względem spisu, sporządzonego dekadę wcześniej. Sąsiednie wsie to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Borek Strzeliński, Świnobród, Ludów Śląski, Kazimierzów i Boreczek (wszystkie położone są w gminie Borów).

Główna (jedyna utwardzona) ulica Jelenina (fot. 1, 2, 3 i 8) wiedzie z Ludowa Śląskiego do Borka Strzelińskiego. Po obu stronach tej ulicy znajduje się niemal cała zabudowa Jelenina. Oprócz domów mieszkalnych znajdziemy tam dwa stawy (jeden mocno zarośnięty, a drugi prywatny), świetlicę (fot.6, z spotykającym się w niej kołem gospodyń wiejskich), przystanek autobusowy (fot.4), kapliczkę z dużym krzyżem (fot.5) oraz plac zabaw z drewnianą wiatą (fot.7). Kilka poniemieckich budynków (nieco oddalonych od głównej drogi) posiada cechy zabudowy folwarcznej.

Oprócz głównej szosy istnieją jeszcze 2 inne drogi gruntowe. Pierwsza prowadzi do Kazimierzowa (jest na niej niestrzeżony przejazd kolejowy) i służy ona mieszkańcom Jelenina, aby skrócić sobie drogę do Borowa i stacji kolejowej w Boreczku.

Druga droga (nieco gorszej jakości) prowadzi przez pola do Świnobrodu.

Pierwsze wzmianki kronikarskie o Jeleninie pochodzą już z roku 1155.

Jelenin i jego mieszkańcy przynależą do parafii rzymskokatolickiej w Borku Strzelińskim, często wybierają oni nabożeństwa w jej filii w Ludowie Śląskim (odległość z Jelenina do obu kościołów jest podobna).

Na południowy zachód od Jelenina przepływa rzeka Mała Ślęza (wyznacza ona administracyjną granicę z Ludowem Śląskim).

Nieopodal Żagania (województwo lubuskie) też znajduje się miejscowość Jelenin, która w czasach niemieckich również nazywała się Hirschfeldau.


Jelenin – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top