Kurczów – Opis Wsi

Kurczów (po niemiecku: Kurtsch) to wieś w gminie Borów. Według spisu powszechnego z 2021 roku liczba mieszkańców to 152 (wobec 166 według spisu z roku 2011). Pierwsze wzmianki o Kurczowie pochodzą już z roku 1351 i 1353 (jako: „Tranckaw sive Kurtschaw” oraz „Trantorv”), wymieniany jest w nich również kościół. Inna wzmianka pochodzi z roku 1408 i wieś tam występuje pod podobną do dzisiejszej nazwą: „Kurtschaw” (źródła).

Przez Kurczów przebiega jedna utwardzona droga (z północy na południe), a po obu jej stronach znajduje się główna zabudowa wsi.

Kurczów administracyjnie graniczy z 3 innymi wsiami gminy Borów, są to: Kręczków (1.5km, połączenie drogowe), Brzezica (3km, brak bezpośredniego połączenia, linia kolejowa między nimi) i Michałowice (3km, połączenie kiepską, gruntową drogą). Ponadto Kurczów graniczy też z dwoma miejscowościami innej gminy (Żórawina), znajdującej się w powiecie wrocławskim: Nowojowice (1.8km, połączenie drogowe) oraz Węgry (2.5km, połączenie gruntową, ale dobrej jakości drogą).

W Kurczowie znajduje się kościół imienia NMP (adres: Kurczów 4, fot.6), który jest filią parafii św.Jana Chrzciciela w Ludowie Śląskim. Jest to nowy budynek, a do końca XX-go wieku nabożeństwa odbywały się w kaplicy, położonej za murem po drugiej strony ulicy (obecnie budynek starego kościoła jest zamknięty i zaniedbany, fot.9). Obok nowego kościoła znajduje się budynek starego kościoła ewangelickiego (Kurczów 5) z charakterystyczną wieżyczką i krzyżem ewangelickim na szczycie (fot.3 i 10), który obecnie pełni funkcje mieszkalne. W czasach pruskich około 90% mieszkańców Kurczowa było ewangelikami. Ponadto w południowej części wsi znajduje się kapliczka (fot.7) i przystanek autobusowy (fot.8). Dawniej w budynku obok kapliczki znajdował się sklep spożywczy.

Na południe i zachód od Kurczowa przepływa potok Jarka (mający źródła przy pobliskim stawie Boreczek).

W połowie drogi między Kurczowem, a Nowojowicami znajduje się hodowla kotów.

Na zachód od Kurczowa przebiega ważna linia kolejowa z Wrocławia do Strzelina (nr276, a najbliższe przystanki, na których zatrzymują się pociągi osobowe to Boreczek i Węgry (do obu z nich jest z Kurczowa niecałe 3 kilometry w linii prostej).


Kurczów – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top