Rochowice – Opis Wsi

Rochowice (dawniej: Roßwitz) to wieś w gminie Borów, zamieszkana (według spisu powszechnego z 2021 roku) przez 74 osoby. Spis z 2011 roku zanotował 96 mieszkańców, co wiąże się z ogromnym procentowym spadkiem ludności.

Rochowice sąsiadują z następującymi miejscowościami gminy Borów: Bartoszowa, Piotrków Borowski, Mańczyce, Suchowice, a także od zachodu z leżącym w innej gminie i powiecie (Kobierzyce, wrocławski) Tyńcem nad Ślęzą.

Z Rochowic odchodzą drogi na 3 strony. Jedna prowadzi do Piotrkowa, druga do Mańczyc, a trzecia do Tyńca. Ta ostatnia, leżąc na granicy gmin i powiatów za Rochowicami diametralnie zmienia swą jakość (ze złej na dobrą) z uwagi na fakt, iż Kobierzyce są jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Drogą przez Tyniec można łatwo dojechać w pobliże położonej 17km na zachód góry Ślęży (fot.10)

Główna zabudowa Rochowic znajduje się po obu stronach lokalnej, poniemieckiej drogi z „kocich łbów” o orientacji północ-południe (fot.1, 2, 5 i 6). Przy tejże drodze znajdziemy m.in. kapliczkę (fot.3) przystanek autobusowy (fot.4), pastwisko ekologicznych krów (fot.7), plac zabaw (fot.8) oraz niewielki staw.  W centralnej i południowo-zachodniej części Rochowic jest kilka okazałych budynków byłego folwarku (główny wjazd na fot.1).

Na południe od Rochowic (przy szosie na Mańczyce) mieści się piaskownia (fot.9).

Mieszkańcy Rochowic przynależą do parafii rzymskokatolickiej w Tyńcu nad Ślęzą.

Północną granicę Rochowic wyznacza rzeka Ślęza. Na trójstyku Rochowic, Piotrkowa i Bartoszowy do Ślęzy wpada niewielki dopływ (bez nazwy) mający swe źródła na północ od Suchowic. Przez większą część roku dopływ ten jest 'niepłynący’, a niekiedy wręcz suchy, ale w okresach ulew oraz roztopów uaktywnia się.


Rochowice – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top