Gmina Borów

(Dolnośląskie, Powiat Strzeliński)

Gmina Borów położona jest w województwie Dolnośląskim, w Powiecie Strzelińskim. Na powierzchni 98,66 km² zamieszkuje ją około 5200 osób. 86% powierzchni to użytki rolne. W Gminie Borów znajduje się 26 miejscowości. Najludniejsze z nich to: 1. Borek Strzeliński (972 mieszkańców), 2. Borów (885 mieszkańców), 3. Zielenice (390 mieszkańców), 4. Ludów Śląski (386 mieszkańców), 5. Piotrków Borowski (201 mieszkańców) i 6. Boreczek (200 mieszkańców). Najmniejszą wsią jest Kazimierzów (33 mieszkańców).

 

Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Spis treści:

  1. Transport
  2. Przyroda
  3. Gospodarka
  4. Edukacja, handel, kościoły i inne instytucje
  5. Zabytki
  6. Sport i rekreacja
  7. Fotografie

Transport

Stacja kolejowa Boreczek

Przez gminę przebiega ważna linia kolejowa z Wrocławia do czeskiej Pragi. Na stacji kolejowej w Boreczku zatrzymują się pociągi pasażerskie Kolei Dolnośląskich. Z niektórych wsi gminy niedaleko jest też do przystanków kolejowych Warkocz i Węgry. Dawniej funkcjonowała też linia kolejowa z Boreczka, przez Borek Strzeliński do Oławy, została ona zlikwidowana w roku 1973.

Przez wschodnią część gminy (Michałowice, Borek Strzeliński i Świnobród) przebiega droga wojewódzka nr395 z Wrocławia do Strzelina. Przy północnym brzegu gminy przebiega droga wojewódzka nr346 z Oławy do Środy Śląskiej.

We wszystkich wsiach gminy znajdują się przystanki autobusowe, które obsługuje bezpłatna gminna komunikacja publiczna. Kursów niestety jest niewiele.

Z Gminy Borów niedaleko jest (kilkanaście minut jazdy) do autostrady A4 (węzły Wrocław Wschód oraz Brzezimierz) i trasy S8 (węzeł Jordanów Śląski).

Drogi gminne są niestety często w złej jakości, choć ostatnio zaczęło się to poprawiać.


Przyroda

Teren Gminy Borów jest nizinny, w 86% pokryty gruntami rolnymi (wysokiej jakości). 5% powierzchni gminy to lasy, głównie w okolicach Siemianowa i Suchowic, a także w zachodnim i północnym Borowie. W krajobrazie gminy wyróżnia się widok na górę Ślężę. Dwie główne rzeki w gminie to Ślęza i Mała Ślęza, które na terenie Borowa łączą się ze sobą. Ich lokalnymi dopływami są dwie niewielki rzeki- Jarka i Wątok. Pozostałe cieki wodne na terenie gminy są małe i nie posiadają własnych nazw (oznacza się je nazwami miejscowości, w których mają źródła).


Gospodarka

5. Zakład Inco

Gmina Borów jest ważnym ośrodkiem uprawy zboża i dawniej większość mieszkańców zawodowo zajmowała się rolnictwem. Rozwój automatyki i mechanizacji spowodował, że dzisiejsze rolnictwo wymaga znacznie mniejszej liczby pracowników, dlatego poziom produkcji zbóż w gminie jest nadal wysoki, ale zatrudnienie w rolnictwie jest już niewielkie.

Dziś większość mieszkańców gminy dojeżdża do pracy do Wrocławia, Strzelina i innych okolicznych miast. W samej gminie jest też kilka średniej wielkości przedsiębiorstw, najbardziej znanym jest zakład chemiczny Inco w Borowie. Firmy lokują się też w Borku Strzelińskim i na południu Zielenic.


Edukacja, handel, kościoły i inne instytucje

3. Szkoła

Urząd Gminy i inne gminne instytucje znajdują się w Borowie, przy placyku o adresie: Konstytucji 3-go Maja 22.

Na terenie gminy znajdują się 4 kościoły parafialne (wszystkie o bogatej, kilkusetletniej  historii): w Borowie, Borku Strzelińskim, Ludowie Śląskim i Zielenicach (każdy posiada własny cmentarz), a także 2 mniejsze kościoły filialne: w Mańczycach oraz Kurczowie.

W gminie są 3 szkoły podstawowe: w Borku Strzelińskim i Zielenicach oraz w Borowie, gdzie ponadto funkcjonuje żłobek i przedszkole. Gmina organizuje szkolny transport autobusowy dla dzieci z wszystkich miejscowości.

W Borowie i Borku Strzelińskim są supermarkety 'Dino’ oraz wiele innych punktów handlowo-usługowych. Ponadto mniejsze sklepy znajdziemy w Zielenicach i Ludowie Śląskim.

W gminie są dwie poradnie lekarskie: w Borowie oraz Borku Strzelińskim, a także 3 jednostki straży pożarnej- w Borowie, Borku Strzelińskim i Zielenicach.


Zabytki

3. Pałac w Borku Strzelińskim

Gmina Borów, której miejscowości wzmiankowane były już niemal 1000 lat temu jest bogata w różnorakie zabytki. Najstarsze z nich to grodzisko w Siemianowie-Jeziornie, kościoły oraz krzyże pokutne (trzy w Borku Strzelińskim i jeden w Ludowie Śląskim). Są też okazałe kompleksy parkowo-pałacowe: w Mańczycach (niestety w fatalnym stanie technicznym), w Borku Strzelińskim i Brzezicy (oba odrestaurowane). Spotkać można również mniejsze, poniemieckie pałace, przystosowane jako domy mieszkalne: w Borowie, Opatowicach, Ludowie, Boreczku, Piotrkowie. W każdej wsi gminy jest przynajmniej jeden duży folwark (w różnym stanie technicznym), którego budynki najczęściej wykorzystuje się do celów mieszkalnych i gospodarczych. Fotografie i dokładniejsze opisy poszczególnych obiektów znajdują się na podstronach z konkretnymi miejscowościami gminy.


Sport i rekreacja

15. Boisko i stadion KP Ludów

Na terenie gminy funkcjonują 3 ligowe kluby piłkarskie, z własnymi stadionami: w Borowie, Ludowie Śląskim i Borku Strzelińskim. Ponadto w wielu miejscach są boiska (do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki). W kilkunastu wsiach gminy są place zabaw, niektóre wyposażone w wiaty wypoczynkowe, grillowiska, piaskownice i urządzenia siłowni.

W gminie jest kilkanaście różnej wielkości stawów. Dwa najpopularniejsze, stanowiące miejsca spotkań i spacerów to Staw w Boreczku oraz Stawy w Mańczycach.


Gmina Borów – fotografie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top