Świnobród – Opis Wsi

Świnobród (Schweinbraten) to wieś w południowo-wschodniej części gminy Borów. Według spisu powszechnego z 2021 roku w Świnobrodzie, w około 30 gospodarstwach mieszkało 70 osób (o 13 osób mniej, niż podał spis, sporządzony dekadę wcześniej).

Sąsiednie miejscowości to: Ludów Śląski, Jelenin, Borek Strzeliński i Jaksin (wszystkie w gminie Borów) oraz Pławna, Ludów Polski i Warkocz (3 ostatnie w gminie Strzelin).

Świnobród najbardziej znany jest z powodu przebiegającej przez środek wsi drogi z Wrocławia do Strzelina (DW395), którą codziennie przejeżdża wiele tysięcy samochodów. Ponadto istnieje stara, poniemiecka droga z „kocich łbów” ze Świnobrodu na wschód do Jaksina (jest przy niej stadnina koni), a także gruntowa droga do Jelenina. Główna zabudowa Świnobrodu rozlega się po obu stronach głównej szosy, największe gospodarstwo z zabytkowym domem (fot.4) położone jest na północy wsi. W centrum Świnobrodu jest przystanek autobusowy (fot.3) i kapliczka (fot.5). Nieopodal jest wiejska świetlica i drewniana wiata (fot.7).

Mieszkańcy Świnobrodu przynależą do parafii w Borku Strzelińskim.

Niemiecka nazwa „Schweinbraten” oznacza „świńską pieczeń” i najprawdopodobniej podczas jej spolszczania zamieniono świnię na tajemniczą świnę, aby dodać nazwie wsi większej powagi.

Świnobród leży 2.5 kilometra od przystanku kolejowego Warkocz, skąd kursują pociągi osobowe do Wrocławia i Strzelina.

Wokół Świnobrodu dominują grunty rolne, z minimalnym udziałem drzew.

Około 800 metrów na południe od „właściwej” części Świnobrodu, w połowie drogi do Ludowa Polskiego znajduje się jeszcze kilka domów (fot.8), które również podlegają pod Świnobród. Na południe od nich płynie rzeka Mała Ślęza (fot.9), wyznaczająca granicę wsi, a także granicę gmin (Borów i Strzelin). Około 700 metrów na wschód od tego „przysiółka” jest winnica, która administracyjnie leży już na terenie miejscowości Pławna.


Świnobród – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top