Kazimierzów – Opis Wsi

Kazimierzów to najmniejsza wieś w Gminie Borów, w ostatnim spisie powszechnym zanotowano tu 33 mieszkańców (wobec 39 w spisie z 2011 roku). Kazimierzów to kilkanaście domów, z których większość zbudowano w czasach przedwojennych (niemieckich). We wsi nie ma sklepu, ani zakładów pracy. Kazimierzów i najbliższa okolica jest częściowo zalesiona, natomiast wokół wsi dominują grunty rolne.

Kazimierzów graniczy z następującymi wsiami: Jelenin (1km), Opatowice (1.5km), Boreczek (1.7km), Ludów Śląski (1.7km). Do największych wsi w gminie, gdzie znajduje się baza handlowo-usługowa (Borek Strzeliński i Borów) jest 3km, do Strzelina 10km, a do Wrocławia 25km.

Przy skrzyżowaniu na południu Kazimierzowa znajduje się kapliczka katolicka (fot.8) oraz gminny, ogrodzony plac zabaw z drewnianą wiatą (fot.7). Kazimierzów podlega pod parafię pw.św. Jana Chrzciciela w Ludowie Śląskim. W centrum Kazimierzowa znajduje się przystanek autobusowy (fot.3).

Przez Kazimierzów przebiega szosa z Borowa, przez Opatowice do Ludowa Śląskiego (na północ od Kazimierzowa jest możliwość skrętu do Boreczka), ponadto istnieje gruntowa droga (dobrej jakości) do Jelenina, na której funkcjonuje przejazd kolejowy (kategorii D, bez zabezpieczeń, jedynie ze znakiem drogowym 'Stop’, fot.10).

Na południowy zachód od Kazimierzowa przepływa rzeka Mała Ślęza, przez którą nie ma w tym miejscu żadnej przeprawy, co niejako 'odcina’ Kazimierzów od wsi Stogi i terenów wokół niej.  Z kolei przez wschodnią część Kazimierzowa przebiega linia kolejowa Wrocław-Strzelin (linia 276, fot.9), a najbliższe miejsce, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe to nieodległa Stacja Boreczek.


Kazimierzów – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top