Jaksin – Opis Wsi

Jaksin (wcześniej: Jexau) to wieś w gminie Borów, zamieszkana przez 135 osób (według wyników spisu powszechnego z 2021 roku). W spisie wykonanym dekadę wcześniej zanotowano 112 osób (23 mniej), co powoduje, iż Jaksin jest jedną z niewielu miejscowości gminy, w której przybyło mieszkańców.

Sąsiednie miejscowości to: Świnobród, Borek Strzeliński, Kojęcin (wszystkie trzy gmina Borów) oraz Pławna (gmina Strzelin).

Zabudowa Jaksina ma układ prostokąta, z jedną główną ulicą w jego środku oraz dwoma zewnętrznymi ulicami pobocznymi. Większość ciekawych obiektów znajduje się właśnie przy głównej ulicy.

Przez Jaksin przebiegają dwie drogi, które w centralnej części wsi mają wspólny ślad, a po obu stronach Jaksina (północnej i południowej) rozdzielają się. Pierwsza, główna droga to utwardzona szosa Borek Strzeliński-Jaksin-Pławna-Brożec (gdzie dochodzi do DW396). Druga droga wiedzie ze Świnobrodu, przez Jaksin, do Kojęcina. Jej nawierzchnia jest głównie gruntowa, w mniejszej części brukowana (z poniemieckich 'kocich łbów’). Można przejechać nią samochodem, ale należy znacznie zredukować prędkość.

W centralnej części wsi znajdują się: przystanek autobusowy (fot.3), kapliczka (fot.7), staw (fot.8), plac zabaw (fot.9), a obok nich jest stary budynek, zaadaptowany na świetlicę wiejską. Organizowane są w niej liczne imprezy okolicznościowe, działa też koło gospodyń wiejskich.

Na południowym-zachodzie wsi znajduje się stadnina koni (fot.10). Przy drodze, odchodzącej od stadniny na północ powstaje większość nowych budynków mieszkalnych Jaksina.

Na granicy Jaksina z Borkiem Strzelińskim można zauważyć 3 kamienne (częściowo uszkodzone) krzyże. Legenda głosi, iż ustawił je tam (w celach pokutnych) zabójca trójki osób. Podobny krzyż stoi obok kościoła w Ludowie Śląskim.

Jaksin i jego mieszkańcy przyporządkowani są pod parafię w Borku Strzelińskim.

Na terenie południowo-wschodniego Jaksina swe źródła ma sezonowy potok (bez nazwy, oznaczony na mapach jako 'Dopływ spod Jaksina’), który uaktywnia się podczas roztopów i okresów deszczowych. Jego koryto (nie zawsze mokre) wiedzie wschodnią częścią Jaksina na północ, w stronę Kojęcina, aby przed Kończycami ujść do Grabienicy.


Jaksin – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top