Brzoza – Opis Wsi

Brzoza – widok od południa

Brzoza (Groß Bresa) to wieś w północnej części gminy Borów, granicząca z gminą Żórawina. Według spisu powszechnego z 2021 roku w Brzozie mieszka 91 osób. Wieś graniczy z 4 innymi miejscowościami: Brzezica, Boguszyce, Brzeście (przysiółek Marcinkowice) oraz Węgry. Dwie pierwsze wsie znajdują się w gminie Borów (Powiat Strzeliński), a dwie ostatnie w gminie Żórawina (Powiat Wrocławski).

Brzoza cechuje się najlepszym dojazdem samochodowym do Wrocławia spośród całej gminy, gdyż istnieje tam wiele alternatywnych tras. Dwie główne to DK8 (przez Przecławice) i DW395 (przez Węgry), a między nimi jest kilka innych, mniejszych dróg do Wrocławia (przez wioski). Około 3km od Brzozy znajduje się przystanek kolejowy Węgry, skąd można dojechać do Wrocławia, Strzelina, Rawicza, Kłodzka, a nawet do Czech.

Główną osią komunikacyjną Brzozy jest przelotowa trasa z Borowa i Brzezicy na północ (fot.1 i 2), do drogi wojewódzkiej nr346. Na wschód od niej są 2 ślepe uliczki z kilkoma budynkami (fot.4). W centrum Brzozy jest skrzyżowanie (fot.8) ze starą, poniemiecką drogą z „kocich łbów”, prowadzącą do Boguszyc. Przy tymże skrzyżowaniu znajduje się przystanek autobusowy (fot.3) i kapliczka (fot.7). W dalszej części drogi na Boguszyce (fot. 9 i 10) jest główna zabudowa wsi z kilkoma ciekawymi okazami folwarcznej architektury, a także stawem i drewnianą wiatą wypoczynkowo-biesiadną (fot.5).

Przez Brzozę przepływają dwie rzeki. Pierwsza, większa to Ślęza, opływająca Brzozę od zachodu. Druga, mniejsza to Jarka (mająca swe pierwotne źródła przy „Lasiku” w Boreczku), płynąca na północ od głównych zabudowań, która mając do Ślęzy niecałe 400 metrów- na terenie wsi nagle tworzy gwałtowny skręt na północ, aby wpaść do Ślęzy dopiero 3km dalej.

W południowej części Brzozy znajduje się ogrodzony plac zabaw (fot.6).

Brzoza i jej mieszkańcy podlegają pod parafię rzymskokatolicką w Borowie.


Brzoza – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top