Siemianów (plus Jeziorno) – Opis Wsi

Siemianów (Tiefensee) to wieś na zachodnim wierzchołku gminy Borów. Zamieszkana jest przez 135 osób (według spisu powszechnego z 2021 roku). Częścią Siemianowa (na zachód głównej zabudowy wsi) jest też przysiółek Jeziorno, opisany niżej.

Siemianów graniczy z następującymi miejscowościami: Suchowice, Głownin, Zielenice (wszystkie trzy gmina Borów), Podgaj (gmina Kondratowice) oraz Jezierzyce Wielkie, Dankowice i Jordanów Śląski (3 ostatnie to gmina Jordanów, powiat wrocławski).

Zabudowa Siemianowa koncentruje się po obu stronach głównej drogi (fot.1 i 2). W pobliżu jej skrzyżowania (fot.3) z drogą w stronę Jezierzyc Małych jest staw (fot.7), kapliczka (fot.5), świetlica (fot.8) i tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (fot.6) z drewnianą wiatą, placem zabaw i siłownią plenerową.

W centralnej części Siemianowa, po północnej stronie głównej ulicy znajduje się otoczony parkiem i folwarkiem dwór (fot.4 i 9), datowany na rok 1863. Obecnie jest to budynek mieszkalny, z kolei obiekty folwarku (jeden z nich na fot.10) pełnią funkcje mieszkalne oraz gospodarcze.

Mieszkańcy Siemianowa przyporządkowani są do parafii rzymskokatolickiej w Jordanowie Śląskim, aczkolwiek część z nich wybiera nabożeństwa w położonej bliżej kaplicy mszalnej w Podgaju (która jest częścią parafii w Zielenicach).

Podobna sytuacja występuje z podziałem administracyjnym- Siemianów leży w gminie Borów, ale nieco bliżej jest do urzędu gminy w Jordanowie Śląskim (który w dodatku jest większy od Borowa i leży w bogatszym powiecie), co u niektórych mieszkańców Siemianowa spotyka się z brakiem entuzjazmu.

W pobliżu Siemianowa są dwa duże zespoły leśne (największe w gminie Borów), przedzielone pasem gruntów rolnych po obu stronach drogi na Suchowice. Pierwszy, mniejszy las (o powierzchni około 133 hektarów) zaczyna się 600 metrów na północ od centrum Siemianowa, a drugi (o powierzchni około 280 hektarów) w Jeziornie, po prawej stronie końcowej części głównej drogi (większa część tego lasu leży administracyjnie na terenie Suchowic).

Około 300 metrów na wschód os zabudowań Siemianowa swe źródła ma niewielka rzeka Trawna (aktywująca się w porach deszczowych i podczas roztopów), która uchodzi do Ślęzy na południe od Jordanowa. Przepływa ona rurą pod główną drogą Siemianowa, na granicy z pierwszymi posesjami od strony wschodniej. Na ciekawym, archiwalnym zdjęciu lotniczym Siemianowa z lat 20-tych ubiegłego wieku można zaobserwować (na prawo od folwarku) sporej wielkości staw (jezioro?), przez który przepływała Trawna. Dziś ten teren jest już zarośnięty i bagnisty. Na tym samym zdjęciu widać, iż wzdłuż gruntowej drogi z Siemianowa do Suchowic dawniej był pas drzew, po których dziś nie ma już śladu. Z kolei sam las jest dziś znacznie szerszy (w stronę Suchowic i Głownina), niż na zdjęciu (najprawdopodobniej kolejne drzewa zostały nasadzone jeszcze przez Niemców).


Siemianów – fotografie:


Jeziorno

Jeziorno jest zachodnią częścią Siemianowa, oddaloną od Siemianowa „właściwego” o około 1km. Jeziorno to niewielka „ulicówka”, przy głównej ulicy (fot.1, 2, 3 i 4) mieści się kilkanaście budynków mieszkalnych (niemal wszystkie widoczne na zdjęciu powyżej) oraz kapliczka (fot.6). W centrum Jeziorna jest skrzyżowanie (z odbiciem szosy na Suchowice), obok którego jest przystanek autobusowy (fot.5).

W drugiej połowie 2023 roku gmina zorganizowała konsultacje społeczne i głosowanie, polegające na zniesieniu nazwy Jeziorno, jednak lokalni mieszkańcy prawdopodobnie nadal będą tak nazywać tę część wsi.

Niecałe 200 metrów od zachodniej zabudowy Jeziorna znajduje się żwirownia (widoczna w oddali zdjęcia powyżej), jest to już jednak część Jezierzyc Wielkich, leżących w sąsiednim powiecie.

Przy drodze z Siemianowa do Jeziorna (bliżej Jeziorna) znajduje się niewielki las, w którym znajdują się resztki średniowiecznego grodziska (fot.7 i 8). Teren jest trudno dostępny, trzeba do niego przejść brzegiem prywatnej działki, a grodzisko otoczone jest przez fosę i gęste krzaki.


Jeziorno – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top