Stogi – Opis Wsi
Stogi (Reisau) to wieś w gminie Borów. Zamieszkuje ją 90 osób (według spisu powszechnego z roku 2021). Odległości ze Stogów do ważniejszych miast (w linii prostej) to 9km do Strzelina i 28km do Wrocławia.
Stogi graniczą z następującymi miejscowościami (wszystkie w gminie Borów)- zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Głownin, Mańczyce, Ludów Śląski i Zielenice (przysiółek Uniszów), przy czym do Zielenic ze Stogów nie ma bezpośredniej drogi.
Stogi są klasyczną ulicówką, czyli miejscowością, której zabudowa występuje po obu stronach jednej, głównej ulicy (o orientacji wschód-zachód). Gospodarstwa w centralnej części Stogów to głównie zabudowa poniemiecka, częściowo odnowiona. W zachodniej części istnieją 3 długie budynki o charakterze folwarcznym (fot.4 i 5).
W centrum Stogów jest niewielki staw, plac zabaw (fot.8), świetlica wiejska (fot.9) oraz kapliczka katolicka (fot.10).
Północną granicę Stogów wyznacza rzeczka Wątok, płynąca z zachodu, od strony Stawu w Mańczycach, a na wysokości centrum Stogów zakręcająca w stronę północną. Między Stogami, a Wątokiem istnieją podmokłe tereny (prawdopodobnie jest do dzieło inżynierów niemiecko-pruskich) z licznymi rowami. Mieszkańcy nazywają je „Mandżuria”.
Na południe od głównych zabudowań wsi znajduje się niewielki las.
Najnowsza zabudowa Stogów powstaje głównie na zachodnim krańcu wsi i jest znacznie oddalona od centralnej jej części (patrz zdjęcie na górze).
Stogi przynależą do parafii w Borowie (i jej filii w Mańczycach), choć niektórzy mieszkańcy uczęszczają na nabożeństwa do kościoła w sąsiednim Ludowie Śląskim.
Stogi – fotografie:
Bartoszowa – Boguszyce – Boreczek – Borek Strzeliński – Borów – Brzezica – Brzoza – Głownin – Jaksin – Jelenin – Kazimierzów – Kępino – Kojęcin – Kręczków – Kurczów – Ludów Śląski – Mańczyce – Michałowice – Opatowice – Piotrków Borowski – Rochowice – Siemianów – Stogi – Suchowice – Świnobród – Zielenice