Staw Wędkarski w Mańczycach

Na południu Mańczyc (gmina Borów) znajdują się dwa stawy, oddzielone od siebie kilkumetrowym pasem ziemi (fot.7). Większy z nich (północny, położony bliżej centrum wsi i ruin gorzelni, fot.8) jest dziki, zarośnięty i trudno dostępny (z wyjątkiem wymienionego pasa ziemi). Drugi, południowy staw również był dosyć dziki, ale w okolicach roku 2010 wszedł on pod opiekę sekcji wędkarskiej „Lin”, która bardzo dba o estetykę i jakość obiektu, a także o ilość i różnorodność ryb. Przy wschodnim brzegu powstała solidna, drewniana wiata z podłogą z kostki brukowej (fot.5), a także kamienne grillowisko i kilka 'stolików’, wykonanych z kawałków pniaków, osadzonych na stalowych rurach (fot.4). Trawa wokół stawu zawsze jest przystrzyżona, a na niej przy brzegu rozmieszczono kilkanaście ławeczek.

Stawy i tereny wokół nich w czasach przedwojennych (niemieckich) były zadbane i stanowiły część kompleksu rekreacyjnego wokół pałacu i gorzelni. W okresie PRL wszystkie wymienione obiekty zaczęły podupadać (zwłaszcza pałac i gorzelnia, które dzisiaj są w opłakanym stanie). Staw wędkarski do lat 90-tych często służył okolicznym mieszkańcom za kąpielisko letnie oraz lodowisko zimą. Dzisiaj pełni on funkcje wędkarskie, a tereny wokół niego- spacerowe i biesiadne.

Stawy położone są w dolinie (zarówno centrum Mańczyc, jak i tereny wokół szosy na Głownin położone są znacznie wyżej, widać to choćby na zdjęciu u góry), co zapewnia im naturalne warunki do przyjmowania wody z okolicznych terenów. Jej nadmiar wypływa do sąsiadującego ze stawem wędkarskim potoku Wątok, który ma źródła we wschodnich Suchowicach i płynie przez Mańczyce, Stogi, aby na południe od Opatowic wpaść do Małej Ślęzy.


Stawy w Mańczycach – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top