Ludów Śląski – Opis Wsi
Ludów Śląski (przed 1945: Deutsch Lauden i Groß Lauden) to wieś w gminie Borów, w której mieszka 386 osób (według spisu powszechnego w 2021 roku). Daje to 4 miejsce na liście najludniejszych wsi w gminie. Szczytowa populacja Ludowa, tuż przed wojną w roku 1939 wynosiła 718 mieszkańców, aczkolwiek wszystkie te osoby zostały wygnane (lub same uciekły) na zachód po 'wyzwoleniu’ Polski przez sowietów.
Sąsiednie wsie to (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Kępino, Zielenice (i ich przysiółek Uniszów), Stogi, Mańczyce, Piotrków Borowski, Opatowice, Kazimierzów, Jelenin, Świnobród (wszystkie w gminie Borów) oraz Warkocz (gmina Strzelin).
Szosy utwardzone wychodzą z Ludowa na 4 strony świata. W stronę zachodnią dojedziemy do Stogów (fot.3 i 10), w stronę południową do Kępina i Strzelina (fot.2 i 13), w stronę wschodnią (fot.5 i 12) do Warkocza, Ludowa Polskiego i również do Strzelina (przez DW395), a w stronę północną, przez most na Małej Ślęzy (fot.4) do Kazimierzowa (i Borowa) oraz Jelenina (i Borku Strzelińskiego oraz Wrocławia).
Najwięcej zabudowań Ludowa Śląskiego (kilka o charakterze folwarcznym) znajduje się po obu stronach ulicy północ-południe (fot.1, 2, 7, 8, 9 i 13), częściowo o nawierzchni z poniemieckich „kocich łbów”.
W północnej części Ludowa, przy głównej ulicy znajduje się stadion piłkarski z pełnowymiarowym boiskiem, na którym swoje mecze ligowe rozgrywa drużyna KP Ludów Śląski. W zależności od formy- występuje ona w klasie A lub B. Na domowych meczach pojawia się od kilkudziesięciu do nawet 250 osób (w zależności od pogody, klasy rywala i sytuacji w tabeli). Największe emocje budzą derbowe spotkania z drużynami z Borowa i Borka Strzelińskiego, aczkolwiek nie zawsze te zespoły występują w tej samej klasie rozgrywkowej. Stadion KP Ludów wyposażony jest w dwa rzędy krzesełek, dużą zadaszoną wiatę oraz budynek szatni. Obok stadionu jest boisko do koszykówki.
Stadion od północy sąsiaduje z dworem (fot.19), datowanym na XVI wiek, ale od tego czasu wielokrotnie przebudowywanym (i pozbawionym wielu detali oraz zdobień). Obecnie jest to budynek wielorodzinny w kształcie litery L, dosyć dobrze opisany w internecie.
W pobliżu głównego skrzyżowania znajduje się sklep spożywczy i przystanek autobusowy, a także wpisany do rejestru zabytków kościół parafii im.Jana Chrzciciela (fot. 8 i 11). Wzmianki o istniejącym w tym miejscu kościele pochodzą już z roku 1297, jednakże od tego czasu budynek wielokrotnie niszczono i przebudowywano. Obecna parafia z Ludowa do 1988 roku była kościołem filialnym parafii w Borowie, ale wówczas postanowiono rozdzielić ją na dwie osobne. Aby nowa parafia z Ludowa nie była zbyt mała- dołączono do niej tereny Kręczkowa i Kurczowa (z tamtejszym kościołem filialnym), co na mapie diecezji wygląda dość niezgrabnie, gdyż obie te miejscowości leżą znacznie bliżej parafii w Borowie i Węgrach.
Przy kościele w Ludowie znajdziemy kapliczkę z kamiennym krzyżem (fot.6), cmentarzyk przykościelny z zabytkowymi nagrobkami, a także niewielki krzyż pokutny (fot.20), datowany na XIV-XVI wiek (podobne, nieco większe krzyże, 3 obok siebie stoją na południe od Borka Strzelińskiego, a także w wielu innych miejscowościach regionu).
Przy szosie w stronę Ludowa Polskiego jest świetlica wiejska (fot.17), a obok niej plac zabaw z ławkami i siłownią (fot.16). Jest to jeden z lepszych tego typu obiektów w gminie, zwłaszcza pod względem urządzeń siłowych i drążków kalistenicznych, które pozwalają wykonać porządny trening. Przy tej samej szosie jest stadnina koni i klub jeździecki „Lauden” (fot.5) oraz parafialny cmentarz (fot.14).
Północną granicę Ludowa wyznacza rzeka Mała Ślęza (fot.18). Ponadto przez Ludów przebiegają 4 inne cieki wodne, uchodzące do Małej Ślęzy. Trzy z nich płyną (sezonowo, w okresach mokrych) od południa- z Zielenic, Kępina oraz Bierzyna. Z kolei granicę Ludowa z Piotrkowem (biegnącą z dala od centrów obu wsi) wyznacza niewielka rzeczka Wątok, która niedługo później (na południe od Opatowic) również uchodzi do Małej Ślęzy.
Przez wschodnią część Ludowa przebiega linia kolejowa z Wrocławia do Strzelina (i dalej do Czech), a najbliższe miejsca, na których zatrzymują się pociągi pasażerskie to Przystanek Warkocz i Stacja Boreczek.
Ludów Śląski – fotografie:
Bartoszowa – Boguszyce – Boreczek – Borek Strzeliński – Borów – Brzezica – Brzoza – Głownin – Jaksin – Jelenin – Kazimierzów – Kępino – Kojęcin – Kręczków – Kurczów – Ludów Śląski – Mańczyce – Michałowice – Opatowice – Piotrków Borowski – Rochowice – Siemianów – Stogi – Suchowice – Świnobród – Zielenice