Staw i „Lasik” – Boreczek

Na północy miejscowości Boreczek, przy szosie w stronę Kręczkowa znajduje się staw, otoczony niewielkim lasem, który w żargonie okolicznych mieszkańców zwany jest „Lasikiem”. Różnorodność gatunków drzew wskazuje, że zostały nasadzone przez człowieka w czasach niemieckich, a obiekt już wtedy pełnił funkcje rekreacyjne. Teren należy do Gminy Borów, aczkolwiek po roku 2000 został wydzierżawiony podmiotowi prywatnemu. Niedługo potem powstały tam ławeczki i okazała drewniana wiata, której podpory dosyć szybko się zawaliły, a cała konstrukcja zmniejszyła się o 1 poziom (dach leży na ziemi, fot.4). Staw w niektórych źródłach opisywany jest jako „wędkarski”, ale obecnie ryb jest w nim niewiele z uwagi na duże wahania poziomu wody (o czym niżej), zresztą łowienie ryb bez zgody dzierżawcy jest zabronione. Teren służy więc do spacerów i biesiadowania letniego.

Do stawu podłączony jest stary (nieujęty w żadnej dokumentacji) poniemiecki drenaż, odprowadzający wodę z terenów położonych na południe od niego. Stare, niemal 100-letnie rury stawu w Boreczku częściowo zatraciły swą funkcjonalność, ale nadal działają. Prawdopodobnie bez tego staw byłby suchy i zarośnięty, co zresztą zdarza się w okresach suszy (gmina Borów ma dosyć niski poziom opadów przy wysokim poziomie wiatrów). W przeszłości bywały okresy, gdy w stawie przez kilka lat nie było wody i można było spacerować po jego dnie, ale zdarzały się też sytuacje, gdy po gwałtownych ulewach woda szybko wypełniała go w całości i dodatkowo zalewała łąki i pola, położone na zachód od niego. Taka sytuacja (zwłaszcza, gdy wody jest mało, albo nie ma jej wcale) nie sprzyja rozwojowi ryb.

W rowie na północ od stawu w Boreczku rozpoczyna swój bieg rzeczka Jarka, w początkowym biegu bardzo skromna i gęsto zarośnięta krzewami, jednak kilometr dalej (na polach na wschód od Kręczkowa można dostrzec koryto z płynącą wodą).

W czasach PRLu przy stawie w Boreczku powstał drewniany pomost (dzisiaj w bardzo złym stanie, fot.1), wykorzystywany był do wędkowania oraz skoków do wody- wówczas w stawie często latem kąpali się okoliczni mieszkańcy, natomiast zimą tafla lodu często służyła za lodowisko hokejowe.


Staw i „Lasik” w Boreczku – fotografie:


Gmina Borów:

BartoszowaBoguszyce  – Boreczek  – Borek Strzeliński  – BorówBrzezicaBrzozaGłowninJaksinJeleninKazimierzówKępinoKojęcinKręczkówKurczówLudów ŚląskiMańczyceMichałowiceOpatowicePiotrków BorowskiRochowiceSiemianówStogiSuchowiceŚwinobródZielenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top