Boreczek – Opis Wsi
Boreczek (Wäldchen) to wieś w gminie Borów, zamieszkana przez 200 osób (spis powszechny z 2021 roku). Boreczek jest bardzo dobrze skomunikowany drogowo z sąsiednimi wsiami, a kolejowo także ze stolicą powiatu (Strzelin, 12 km) i województwa (Wrocław, 24km). Drogi z Boreczka wychodzą na 4 strony świata. Trasa zachodnia prowadzi do Borowa i Brzezicy, trasa północna do Kręczkowa (i Wrocławia), trasa wschodnia do Borka Strzelińskiego, a trasa południowa do Opatowic i Kazimierzowa. Przez wiele lat szosa na południe uznawana była za najgorszą w okolicy i przypominała ser szwajcarski, ale w roku 2022 została gruntownie wyremontowana z pomocą dofinansowania zewnętrznego i dziś jej jakość jest wysoka (fot.2 i 4).
Układ komunikacyjny wewnątrz Boreczka przypomina trójkąt równoramienny, na którego wierzchołkach są opisane wyżej drogi wylotowe do sąsiednich wsi. Ulice w Boreczku nie mają swoich nazw, a wszystkie adresy to Boreczek plus numer domu. Ulica wzdłuż torów (z nawierzchnią z poniemieckich „kocich łbów”, fot.11 i 12) zabudowana jest jedynie z jednej (wschodniej) strony, są to posesje z domami mieszkalnymi. Ulica 'północna’ (z Borowa do Borka Strz.) jest asfaltowa i na terenie wsi dosyć krótka. Znajduje się przy niej kilka domów i park (prywatny, obecnie mało dostępny dla osób postronnych). Z drugiej (zachodniej) strony przejazdu kolejowego przy trasie na Borów jest (największa w Boreczku) firma, zajmująca się m.in. handlem zbożem i węglem. Na jej terenie stoi wielki stalowy silos, widoczny w okolicy z odległości kilkunastu kilometrów (fot.3 i 11).
Główna zabudowa Boreczka znajduje się po obu stronach ulicy między stacją kolejową, a szosą w stronę Kręczkowa. Jej nawierzchnia to również przedwojenne „kocie łby” (wielkie i dosyć wypukłe, fot. 9, 13, 14, 15). W centrum wsi jest kapliczka katolicka (fot.10), obok której zaczyna się boczna uliczka (fot.13), wzdłuż której jest jeszcze kilkanaście budynków. Po lewej stronie od kapliczki znajduje się niewielkie wzniesienie, pod którym mieści się stary, poniemiecki, nieujęty w żadnej dokumentacji wodny zbiornik przeciwpożarowy, który w razie potrzeby mógłby służyć jako schron. Wejście do obiektu od dekad jest zasypane i nie wiadomo, w jakim obecnie jest on stanie.
Na północy wsi znajduje się folwark (od strony ulicy częściowo rozebrany i zaniedbany), datowany na rok 1840. Mieszkańcy Boreczka nazywają go „majątek”. Najokazalszym budynkiem jest tzw. „zamek” (fot.5, adres to Boreczek 21)- obecnie jest to prywatny, wielorodzinny budynek mieszkalny. Dawniej w centrum „majątku” było niewielkie bajorko, które zimą często zamieniało się w boisko hokejowe, z kolei po południowej stronie są tereny zwane „koszarami”, gdzie całymi dekadami było popularne boisko piłkarskie (dzisiejsza młodzież ma niestety inne, cyfrowe rozrywki).
Mieszkańcy Boreczka podlegają pod parafię w sąsiednim Borowie.
Na południu Boreczka znajduje się jedyna w gminie czynna stacja kolejowa (fot.6 i 7). Zatrzymują się tu pociągi osobowe (około 36 dziennie) na linii Wrocław-Strzelin-Czechy. W latach 1910-1973 obok istniejącej stacji istniał jeszcze „Dworzec Mały”, gdzie rozpoczynała swój bieg (zlikwidowana, towarowa) linia kolejowa z Boreczka (przez Borek Strzeliński) do Oławy. Przez linię kolejową w Boreczku istnieją dwie przeprawy (obie ze szlabanem)- jedna na północy, druga na południu wsi.
W okresie PRL na północ od stacji (między obecnym torowiskiem, a ulicą- patrz zdjęcie na górze) działała przeładownia z bocznicą. Obiekt służył do ładowania płodów rolnych z okolic, a także wyładowywano tu węgiel. Na północ od drogi na Borów (adres: Boreczek 2) funkcjonował skup i magazyny rolnicze z 12 dużymi, betonowymi silosami zbożowymi (był też sklep i bar piwny). Od lat 90-tych ubiegłego wieku obiekt zaczął podupadać, a po roku 2000 został całkowicie zamknięty. Nieużywane i zaniedbane silosy wyburzono w okolicach roku 2020, a boczne tory zarosły i zostały częściowo rozebrane. Na wysokości rozjazdu do przeładowni było boisko piłkarskie, obecnie nieistniejące.
W odróżnieniu od większości wsi gminy- mieszkańcy Boreczka po przeniesieniu się tutaj po II Wojnie Światowej nie zajmowali się prawie wyłącznie rolnictwem i hodowlą, gdyż wiele miejsc pracy istniało także na stacji kolejowej, przeładowni i magazynach. Dzisiaj rolnictwem zawodowo zajmuje się kilka osób, przeładownia i magazyny już nie istnieją, a liczba etatów na stacji kolejowej jest minimalna. Większość czynnych zawodowo mieszkańców Boreczka dojeżdża więc do pracy w innych miejscowościach (głównie Wrocławiu, Strzelinie i Borowie).
Na północy Boreczka (przy granicy z Kręczkowem) jest tzw. Lasik oraz staw. Ma tam źródła niewielka rzeka Jarka, która kieruje się na północ, w stronę Kręczkowa.
Na południe od Boreczka (za przejazdem kolejowym w stronę Opatowic) jest ceglany dom kolejarski i kilka mniejszych budynków, a także wysoki, stalowy maszt telekomunikacyjny (fot.2).
Nowe budynki mieszkalne w Boreczku powstają w różnych miejscach i nie ma jednego, głównego ich skupiska. Na działki budowlane jest dosyć duży popyt, ponieważ Boreczek ma atrakcyjne położenie (przy stacji kolejowej oraz między dwoma największymi miejscowościami gminy- Borowem i Borkiem, gdzie istnieje baza handlowo-usługowa). Obecnie domy powstają naprzeciwko stacji kolejowej i kawałek na północ oraz przy 'wylotówkach’ na Borek i Kręczków.
Boreczek – fotografie:
Bartoszowa – Boguszyce – Boreczek – Borek Strzeliński – Borów – Brzezica – Brzoza – Głownin – Jaksin – Jelenin – Kazimierzów – Kępino – Kojęcin – Kręczków – Kurczów – Ludów Śląski – Mańczyce – Michałowice – Opatowice – Piotrków Borowski – Rochowice – Siemianów – Stogi – Suchowice – Świnobród – Zielenice
Piękne zdjęcia!
Chwała ludziom pozytywnie zakręconym.
Moja piękna wieś.