W Szopienicach, na granicy Katowic i Sosnowca, przy ujściu Rawy do Brynicy znajduje się zespół kilku stawów kąpielowych – Borki, Morawa, Stawiki oraz 4 stawy Hubertus. Są to bardzo popularne miejsca wypoczynku wśród mieszkańców Śląska i Zagłębia. Biorąc pod uwagę bardzo gęstą zabudowę okolicy – woda jest tam dosyć czysta. Stawy są płytkie, więc woda w nich bardzo szybko się nagrzewa – już w lipcu jest ciepła, a w sierpniu to już istna „zupa” (w przeciwieństwie do głębszych jezior typu Chechło czy Pogoria4, gdzie woda zaczyna robić się ciepła dopiero w okolicach sierpnia). Poniżej krótki opis każdego z wymienionych stawów.


Borki

Borki to podłużny (około 700 na 100 metrów) staw, naprzeciwko Stadionu Ludowego (Zagłębia Sosnowiec). Co ciekawe – sam Stadion, jako jedyny obiekt Zagłębia Dąbrowskiego leży po „śląskiej” stronie rzeki Brynicy (kilkadziesiąt lat temu, decyzją dygnitarzy PRL przesunięto granice miast). Plaże znajdziemy zarówno po południowej (szopienickiej), jak i północnej (sosnowieckiej) stronie. W upalne weekendy bywa tam dosyć tłoczno, często natknąć się można na grillowców. Niektórzy wjeżdżają samochodami na samą plażę (co nie jest zabronione).


Morawa

Morawa to największy z okolicznych stawów. Można dojechać do niego tramwajem nr15. Po jego wschodniej stronie przebiega główna linia kolejowa Katowice-Zawiercie. Wypoczywają tam głownie mieszkańcy Szopienic, ale miejsce jest godne polecenia dla każdego amatora plażowania. W południowo-wschodnim rogu stawu znajdziemy plaże, siłownię zewnętrzną oraz oddział harcerski, dysponujący kilkoma kajakami i łódkami.


Stawiki

Stawiki to najmniejszy z okolicznych stawów, jedyny znajdujący się na administracyjnym terenie Sosnowca (pozostałe leżą w Katowicach). Staw ten podlega pod sosnowiecki MOSiR, który regularnie inwestuje tam spore kwoty pieniężne. Posiada on bardzo dobrą „infrastrukturę towarzyszącą” (gastronomia, piwo, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, ścieżka rowerowo-rolkowa oraz centrum rozrywki letniej „Wake zone”, gdzie wypożyczymy kajak, rowerek lub skorzystamy z nart wodnych na specjalnym wysięgniku). Plaża znajduje się na wschodniej stronie (przy rzece Brynicy), panuje na niej duży tłok, podobnie jak na pobliskiej alejce. Miejsce jest dosyć czyste, bezpieczne i kulturalne, bardzo popularne wśród mieszkańców okolicznych osiedli. Jest to jednak mały i lokalny staw, więc jeżeli ktoś mieszka daleko – dla własnego dobra lepiej niech wybierze inny, większy obiekt. Niespełna 2-hektarowe Stawiki to bodaj jedyne odkryte kąpielisko 200-tysięcznego Sosnowca, więc w sezonie panuje tam gigantyczny tłok.


Stawy Hubertus

Po wschodniej stronie linii kolejowej znajdziemy 4 stawy Hubertus. Są one dzikie i zarośnięte. Woda jest podobnej jakości, co w sąsiedniej Morawie. Na Hubertusach nie ma żadnej infrastruktury, totalna dzicz, ale jeżeli ktoś nie lubi tłoku i hałasu, ceniąc sobie święty spokój – może mu się przy którymś z Hubertusów spodobać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.