Jeziora Dzibice – Kostkowice

Jezioro Dzibice-Kostkowice

Między miejscowościami Dzibice i Kostkowice (powiat zawierciański) znajdziemy 4 jeziora (2 duże i 2 małe), zasilane rzeką Białką. Małe jeziora (środkowe) są zarośnięte i nie nadają się do kąpieli, natomiast duże jeziora (zewnętrzne) w sezonie letnim często przyciągają amatorów pływania i plażowania. Wokół Jezior (zwłaszcza po południowej stronie) rozciąga się las, z dużym udziałem drzew iglastych. Znajdziemy w nim kilka jaskiń i innych ciekawych obiektów skalnych, typowych dla Jury. Północną stroną stawów przebiega ważna linia kolejowa (CMK), którą kursują najszybsze pociągi ekspresowe z Warszawy do Katowic i Krakowa (z oczywistych względów nie zatrzymują się w okolicy).

Najpopularniejsze miejsce plażowe to jezioro 'zachodnie’, a konkretnie jego południowy brzeg. Tam znajdziemy dosyć dużą, piaszczystą plażę. Obok niej jest utwardzony, bezpłatny parking, aczkolwiek ludzie parkują także na samej plaży oraz wzdłuż ulicy. Przy parkingu znajdziemy restaurację i kilka altanek. W sezonie letnim w okolicach parkingu można spotkać dodatkowe, mobilne punkty gastronomiczne z lodami, fast-foodami czy watą cukrową. Infrastruktura turystyczna jest tu dosyć uboga (wspomniana gastronomia oraz rowerki wodne), aczkolwiek nikt też nie żąda pieniędzy za pobyt czy wjazd. Woda w jeziorze 'zachodnim’ jest całkiem czysta, jednak nie ma ratownika i kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. Druga, jeszcze bardziej dzika plaża znajduje się w północno-wschodniej części Jeziora (na północnym krańcu zapory).

Turystów można spotkać też przy jeziorze 'wschodnim’, jednak jest to miejsce całkiem dzikie, zarośnięte, pozbawione infrastruktury- panują tu klimaty bardziej wędkarskie. Można się jednak kąpać, choć woda jest nieco gorszej jakości, niż w jeziorze 'zachodnim’. Nie ma 'głównej’ plaży, lecz jest kilka mini-plaż: położone są one na północnym oraz południowym brzegu.

Jeżeli ktoś zamiast dziczy preferuje obiekty doinwestowane i 'ucywilizowane’ (z ratownikiem, ławeczkami, chodnikami, placem zabaw itp)- nieopodal znajduje się basen w Kroczycach.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top