Ośrodek „Wodnik” w Kuźni Raciborskiej

Wodnik Kuźnia Raciborska

Ośrodek Wodno-Rekreacyjny „Wodnik” znajduje się na obrzeżach Kuźni Raciborskiej, przy ulicy Brzozowej (wjazd od Lipowej). W sezonie letnim na miejscowym stawie funkcjonuje kąpielisko, zwyczajowo czynne jest czasie wakacji, ale jeżeli czerwiec lub wrzesień jest pogodny, to sezon kąpielowy jest wydłużany. Wstęp na teren obiektu jest płatny (jednorazowo), ale cena biletu jest dosyć niska (w dodatku po godzinie 16 jest jeszcze niższa, a wieczorem, nocą i wczesnym rankiem można wejść całkiem za darmo). Poza sezonem letnim również wstęp jest bezpłatny, z czego chętnie korzystają np. morsy, wędkarze czy spacerowicze. Cały obiekt podlega pod lokalny samorząd (MOKSiR).

Centralnym punktem „Wodnika” jest staw w kształcie trapezu, mający obwód około 500 metrów i powierzchnię 1,5 hektara. Jest to zalane wyrobisko piasku. Woda jest w miarę czysta, na bieżąco badana przez sanepid. Głębokość to średnio 2 metry, przy czym część wydzielona bojami jest płytka, a w środkowej i tylnej części stawu zdarzają się głębiny nawet do 7 metrów. Piaszczysta plaża obejmuje cały zachodni brzeg stawu, jest to około 120 metrów długości i 30 metrów szerokości. Pozostałe brzegi są bardziej dzikie i zarośnięte. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników (w godzinach 10-18 w dni powszednie oraz 9-19 w weekendy, poza tymi godzinami kąpiel na własną odpowiedzialność). Na plaży znajduje się kilka parasoli drewniano-słomianych. Obok plaży jest plac zabaw, ławeczki, boisko do siatkówki, toalety z prysznicami i bar oraz wypożyczalnia leżaków, kajaków i rowerków wodnych. Ludzi w „Wodniku” jest stosunkowo mało, zwłaszcza w „zwykłe” dni. W „szczytowe” weekendy wakacyjne ludzi bywa więcej, ale nie są to dzikie tłumy.

Na zewnątrz „Wodnika” niestety nie ma wielu miejsc parkingowych (kilka jest przy samym wejściu, ale w szczytowe dni to za mało). Można jednak wjechać samochodem, lub kamperem na teren „Wodnika”. Do dyspozycji jest też pole namiotowe.

Niekiedy na terenie Ośrodka organizowane są różnorakie imprezy, np. koncerty muzyczne, festyny, dyskoteki, akcje charytatywne, zloty, konkursy dla dzieci. Wówczas cena za wstęp może być wyższa, niż normalnie (tyczy się to głównie koncertów popularnych zespołów muzycznych).

W pobliżu (z drugiej strony ul. Lipowej) znajdują się jeszcze dwa inne stawy. Jeden to typowe, dzikie bajoro, a drugi (Langner) to staw wędkarski, podlegający pod PZW (numer 628). Na południe i wschód od „Wodnika” rozciągają się ogromne lasy (w 1992 roku były one strawione przez pożar, uznawany za największy w historii Polski).

„Wodnik” jest godnym polecenia miejscem. Teren jest zadbany, wysprzątany i bezpieczny, powietrze jest czyste, a położenie na uboczu zapewnia spokój. Sam staw jednak jest dosyć mały, więc odpada pływanie „olimpijskie” czy żeglowanie.


Wodnik Kuźnia Raciborska – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top