Jezioro Łąka w Pszczynie
Jezioro „Łąka” to sztuczny zbiornik wodny, utworzony w 1987 na rzece Pszczynce wskutek budowy 1130-metrowej, żelbetowej zapory. Obecnie Jezioro ma około 11km obwodu oraz 2.66km2 powierzchni (niektóre źródła podają, że jest ono dużo większe). Zbiornik „Łąka” pełni kilka funkcji. Oprócz rekreacyjnej (o czym poniżej) jezioro stanowi obiekt przeciwpowodziowy, chroniący Pszczynę i okolice przez zalaniem. Ponadto przy zaporze funkcjonuje pompownia przemysłowa, zaopatrująca w wodę okoliczne kopalnie z obszaru ROW.
Zachodnia część „Łąki” jest dzika i zarośnięta, trudno dostępna dla człowieka. Spodoba się tam wielbicielom przyrody i wędkarzom. Wschodni brzeg to wspomniana betonowa zapora, służąca również za chodnik spacerowo-rowerowy. Główne kąpielisko znajduje się w Ośrodku MORiS na południowo-wschodnim wybrzeżu.
Około 2 kilometry na południe od „Łąki”, na rzece Wiśle położone jest dużo większe Jezioro Goczałkowickie (przy którym jednak nie ma żadnego kąpieliska). Oba jeziora (Łąka i Goczałkowickie) połączone są ze sobą dwoma rurociągami o możliwościach przepływowych 4m3/s wody, co umożliwia taktyczne działania w przypadku powodzi lub suszy.
Dojazd do „Łąki” umożliwiają 2 popularne, dwupasmowe drogi krajowe (DK1 i DK81), między którymi prostopadle przebiegają 2 drogi wojewódzkie (933 i 939), prowadzące w okolice „Łąki”. Z centrum Pszczyny można dojechać nad „Łąkę” rowerem, jadąc cały czas przez park/las. Dworzec kolejowy w Pszczynie oddalony jest od „Łąki” o niecałe 5km.
Ośrodek sportów wodnych MORiS położony jest przy ul. Piotra Skargi 44. Został on otwarty w 2008 roku (ze znacznym dofinansowaniem z UE oraz rządu centralnego). Obiekt zwykle czynny jest od majówki do końca września, a w czasie wakacji dodatkowo funkcjonuje kąpielisko (oficjalne i strzeżone). Teren jest ogrodzony, a wstęp jest płatny. Ceny są umiarkowane, a sam cennik jest bardzo rozbudowany, zawiera ponad 50 pozycji (dostępny jest on na stronach MORiS Pszczyna). Wbicie się za darmo nie jest wybitnie trudne, a metody ku temu są klasyczne i oczywiste (np. przez płot, albo przemknąć bramą wjazdową dla samochodów).
Na teren Ośrodka można wjechać samochodem (za dodatkową opłatą), można też zostawić auto na jednym z dwóch dużych, bezpłatnych parkingów przy wejściu głównym. Obok wejścia jest stacja wypożyczalni pszczyńskich rowerów miejskich oraz bezpłatny niezbędnik dla rowerowego majsterkowicza (klucze, pompki, śrubokręty czy ładowarka USB).
Główna, piaszczysta plaża w Ośrodku MORiS ma około 170 metrów długości, strzeżona jest przez kilku ratowników (w szczycie sezonu bywa ich nawet 10 jednocześnie). Centralnym punktem jest pomost spacerowo-widokowy, wyznaczający granice kąpieliska (jest ono dodatkowo podzielone kolorowymi bojami na strefę dla umiejących i nie-umiejących pływać). Jest tam też fontanna wodna. Kawałek na wschód są 2 pojedyncze pomosty, przy których zacumowane są łodzie, kajaki i rowerki wodne (które oczywiście można wypożyczyć, aczkolwiek do czarteru większych łodzi musimy okazać stosowne uprawnienia żeglarskie).
Z tyłu plaży są ławeczki oraz trawiasta łąka, za którą funkcjonuje jeden większy bar oraz (w zależności od pogody) dodatkowe, mobilne punkty z lodami, przekąskami czy napojami. Są też toalety z bieżącą wodą, umywalnie, przebieralnie, natryski, grillowisko, a także pole namiotowo-kamperowe i niewielki plac zabaw. W budynku przy wejściu głównym funkcjonuje sala świetlicowo-bankietowa. Z drugiej strony plaży są boiska do siatkówki i beach-soccera oraz kilka huśtawek dla dzieci. Cały teren jest monitorowany. Często przy „Łące” organizowane są imprezy okolicznościowe, np. zloty, regaty, zawody sportowe, konkursy dla dzieci, akcje charytatywne, festyny i koncerty muzyczne (np. występowały tutaj zespoły Luxtorpeda, Oberschlesien czy Nocny Kochanek). Zimą niekiedy na terenie ośrodka organizowane jest lodowisko. Poniższe fotografie wykonywane były przy dosyć zachmurzonym niebie, stąd ludzi na plaży jest mało i nikt się nie kąpie. W cieplejsze dni ludzi jest zdecydowanie więcej.
Łąka Pszczyna – Ośrodek – fotografie:
Za Ośrodkiem MORiS jest kilka domów oraz kolejny, niewielki i prywatny ośrodek, skupiony wokół punktu piwno-gastronomicznego „Decha u Lecha” (ul. Skargi 60). Obok jest niewielka, niestrzeżona plaża kąpielowa oraz pole kempingowo-namiotowe.
„Decha u Lecha” – fotografie:
Plażowanie najwygodniejsze jest w ośrodku MORiS, ale na północy „Łąki” również jest to możliwe. Na styku ulic Wodnej i Wodzisławskiej znajdziemy niewielką plażę. Położona jest ona na terenie ośrodka surfingowo-jachtowego „Wake&Surf”. Teren ośrodka jest prywatny i ogrodzony, ale jeżeli ktoś jest kulturalny- nie powinien zostać wyproszony. Przed ośrodkiem jest niewielki, bezpłatny parking oraz kort do padla i squasha. Kawałek na zachód jest jeszcze jedna pseudo-plaża, ale jej jedynym atutem jest brak opłat, a poza tym same wady. Nieopodal, na początku ul.Wodzisławskiej jest sztuczny, letni „Basen Clara”, ale w ostatnim czasie jest on nieczynny i cały obiekt (wraz z restauracją) wygląda na opuszczony.
Północny brzeg „Łąki” – fotografie:
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Bolęcin (koło Chrzanowa): Gliniak
- Bytom: Pływalnia odkryta Kachla
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Chrzanów-Trzebinia: Jezioro Chechelskie
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria I
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Dziergowice (koło Kędzierzyna-Koźla): Piaskownia
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Gliwice: Kąpielisko Leśne
- Grodziec (koło Ozimka): Zatoka Bajka
- Jaworzno: Sosina
- Kalety: Zielona
- Kamień Śląski: Basenik
- Katowice: Borki
- Katowice: Bugla
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Katowice: Basen Rolna
- Katowice-Mikołów: Starganiec
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Kraków: Bagry
- Kraków: Przylasek Rusiecki
- Kraków: Zakrzówek
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Kuźnia Raciborska: Ośrodek 'Wodnik’
- Leśnica (koło Góry św.Anny): Kąpielisko
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Łaziska Górne: Żabka
- Mikołów: Basen Planty
- Mnichus (koło Ozimka): Staw Leśny
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Myślina (koło Ozimka): Piaskownia
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Opole: Bolko
- Opole: Malina
- Opole: Piast
- Opole: Silesia
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Pławniowice-Niewiesze (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce-Boguchwałowice (koło Siewierza): Jezioro
- Pszczyna: Łąka
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Basen letni Chwałowice
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Rybnik: Ruda
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Siemianowice Śląskie: Basen Pszczelnik
- Sosnowiec: Kąpielisko Niwka
- Sosnowiec: Kąpielisko Sielec
- Sosnowiec: Stawiki
- Stare Olesno (koło Kluczborka): Ośrodek Anpol
- Suszec (koło Żor): Gwaruś
- Trzebinia: Balaton
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Zabrze: Kąpielisko Leśne
- Zdzieszowice: Kąpielisko Miejskie
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko (koło Myszkowa): Jeziorko
- Żory: Staw 'Śmieszek’