Jezioro Dzierżno Duże
Dzierżno Duże Jezioro

Jezioro Dzierżno Duże (zwane też Jeziorem Rzeczyckim) położone jest w północno-zachodniej części Powiatu Gliwickiego, nieopodal Pyskowic. Jego powierzchnia to 6km2,a średnia głębokość to 20 metrów. Jest to sztuczny zbiornik poeksploatacyjny na rzece Kłodnicy, powstały w 1964 roku. Jezioro jest dosyć dzikie, infrastruktury „letniej” praktycznie nie ma w ogóle. Brakuje przede wszystkim punktów gastronomicznych, więc wszystko trzeba zabrać ze sobą. Plaż jest niewiele, cała zachodnia część akwenu porośnięta jest chaszczami. Lepiej jest na południu, gdzie znajduje się główny punkt wypoczynkowo-plażowy.

Dojazd samochodowy jest dobry, w pobliżu znajduje się autostrada A4 (węzeł Kleszczów), gdzie zjeżdżamy na DK88 i pierwszym zjazdem kierujemy w stronę miejscowości Rzeczyce. Od północy i zachodu można tam dojechać przez pobliską DK40. Na samą plażę można wjechać samochodem (bez opłat) – od strony ulicy Piaskowej w Rzeczycach (za tunelikiem pod linią kolejową skręcamy w prawo), końcówka trasy to dosyć spore dziury, więc trzeba jechać powolutku, na pierwszym biegu. Nad samą plażą znajdziemy utwardzony parking, z miejscem na kilkadziesiąt samochodów. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa (Rzeczyce Śląskie), gdzie można dojechać z dworca głównego w Gliwicach. Do Jeziora Dzierżno można dojechać też rowerem z Gliwic – najpierw ulicą Portową (do końca), wzdłuż której znajduje się trasa rowerowa. Następnie zjeżdżamy na ulicę Rzeczycką w Łabędach, gdzie prowadzi nas przemysłowa trasa leśna – niezbyt równa, ale da się jechać. Na wysokości miejscowości Ligota Łabędzka droga robi się już równiutka, asfaltowa. Ja spróbowałem też pojechać rowerem z Dzierżna do Pławniowic – najgorszy jest około 2-kilometrowy odcinek w samych Rzeczycach (zachodnia część ulicy Piaskowej – płytki betonowe, tzw. trylinki, pamiętające czasy PRL), ale przed Taciszowem nawierzchnia robi się już dobra, asfaltowa.

Jakość wody w jeziorze Dzierżno jest średnia, gdyż zbiornik zasilany jest przez niezbyt czystą Kłodnicę. Mimo to – ludzie się tam kąpią i nie narzekają. Najwięcej plaż znajduje się na południowym brzegu Jeziora – na głównej plaży często jest tłok, ale idąc kawałek w bok – szybko znajdziemy luźniejsze miejsce. Pojedyncze plaże znajdują się też po północnej stronie Jeziora.

Infrastruktura noclegowa i rowerowa praktycznie nie istnieje. Miejsce jest godne polecenia głównie dla osób, którzy lubią dziką przyrodę i nie potrzebują noclegu, restauracji, tras rowerowych i placów zabaw. Właściciele własnych łodzi i innych sprzętów wodnych oraz wędkarze poczują się tutaj dobrze. Jeżeli ktoś lubi bardziej cywilizowane warunki turystyczne – lepszym miejscem będą dla niego pobliskie Pławniowice.

Jezioro Dzierżno Duże – fotografie:


Dzierżno Małe

Kawałek na północ od Dzierżna Dużego znajdziemy drugie jezioro, czyli „Dzierżno Małe”. Jest to również zbiornik poeksploatacyjny, zalany wodą przepływającej przez niego rzeki Dramy. Woda w Jeziorze jest średniej (a niekiedy nawet niskiej) jakości, ale na upartego- można zamoczyć tyłek. Problemem dla miłośników kąpieli może być dostępność plaż- cały południowy brzeg Dzierżna Małego to prywatne ośrodki wędkarskie i żeglarskie, które nie wpuszczają osób z zewnątrz. Pozostałe brzegi (wschodni, północny i zachodni) to zarośla, z wyjątkiem prywatnej plaży przy hotelu „Ambasador Resort” (niestety czystość wody przy tejże plaży pozostawia wiele do życzenia). Podsumowując- Dzierżno Małe może być opcją na spędzenie wolnego czasu, ale koniecznie musimy wcześniej załatwić sobie pobyt w którymś z licznych ośrodków.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Jezioro Dzierżno Duże – Opis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top