Basen Kroczyce

Kroczyce Basen letni

Kroczyce to około dwutysięczna wieś, położona w Jurze krakowsko-Częstochowskiej. Odległości do większych miast to: 14 km do Zawiercia, 40km do Częstochowy, 50km do Katowic i 60km do Krakowa. Przy ul. Batalionów Chłopskich w Kroczycach funkcjonuje letni basen kąpielowy, podlegający pod lokalny samorząd. Wstęp jest bezpłatny. Obiekt zasilany jest wodami pobliskiej rzeki, Białki. Najdłuższy brzeg basenu ma około 80 metrów. W sezonie kąpielisko strzeżone jest przez ratowników. Miejsce ma kilka atutów, o których niżej.

Głównym plusem tego miejsca jest spokój i brak tłumów. Nawet w upalne weekendy ludzi jest dosyć mało (w porównaniu z innymi tego typu miejscami). Zdjęcia do niniejszego artykułu robione były w lipcową niedzielę i na basenie… nie było ani jednej osoby, poza mną i trójką nudzących się ratowników. Wprawdzie tego dnia było jedynie 22 stopnie, ale gdyby identyczny obiekt funkcjonował w Katowicach czy Częstochowie- pewnie przeżywałby oblężenie. Pustki w Kroczycach mogą wynikać z „konkurencyjnej bliskości” innych letnich obiektów kąpielowych, np. położonych około 4km stąd zalewów w Dzibicach czy Siamoszycach. Woda w kroczyckim basenie jest dosyć czysta. Na jego brzegu funkcjonuje molo oraz dwie zjeżdżalnie dla dzieci. Obok jest duża, trawiasta plaża, gdzie można się rozłożyć. Wokół jest utwardzony, dobrej jakości chodnik, a niedaleko plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Są ławeczki, śmietniki, toalety typu Toi-Toi, jest też amfiteatr, gdzie odbywają się gminne imprezy. Teren jest zadbany, co widać na zdjęciach niżej.

Nie ma większych problemów z bezpłatnym parkingiem- można zostawić samochód przy samym basenie, bądź kawałek dalej na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich oraz Łąkowej. Przy tym drugim parkingu jest sklep spożywczy oraz lodziarnia. Więcej sklepów znajdziemy 400 metrów od basenu, przy głównym skrzyżowaniu w Kroczycach (obok kościoła).

Basen w Kroczycach bezpośrednio sąsiaduje od północy z typowo jurajską skałką, a od południowego wschodu z drugim, bardziej dzikim jeziorem, przy którym funkcjonuje dobrej jakości restauracja 'Szlachecki Dwór’. W internecie funkcjonuje dużo negatywnych opinii na temat basenu w Kroczycach, ale na ogół są one stare i nieaktualne. Obecnie obiekt jest zadbany i godny polecenia na letnią wycieczkę.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top