Basen Letni w Mikołowie (MOSiR – Planty)

Basen letni Mikołów Planty

Basen odkryty MOSiR położony jest w Mikołowie przy ulicy Konstytucji 3-go Maja 38. Obiekt czynny jest w sezonie letnim, przy ładnej pogodzie. Teren podlega pod mikołowski samorząd, jest on ogrodzony płotem. Wstęp jest płatny, ale jest to kwota symboliczna (koszt 1 piwa w osiedlowym barze), w dodatku po godzinie 17 jest ona jeszcze obniżona. Głównym punktem obiektu jest 50-metrowy basen, a wokół niego funkcjonuje infrastruktura dodatkowa o charakterze wypoczynkowo-sportowym (Planty), o czym niżej.

Głównym atutem basenu jest lokalizacja w centrum miasta. Obok kortu tenisowego jest parking na około 40 miejsc, z drugiej strony ulicy jest też placyk parkingowy. W „zwykłe” dni zawsze są tam wolne miejsca, gorzej bywa w upalne, „szczytowe” weekendy, gdy ludzi jest dużo. Wtedy można szukać miejsca przy ul.Rybickiego, lub ewentualnie z drugiej strony Plant (ul.Osiedle przy Plantach), albo przy sąsiednich obiektach MOSiRu- basenie krytym i hali sportowej (plac Harcerski, ul.Młyńska).

Zarządca dosyć dobrze dba o jakość usług, ale cały obiekt jest mocno nadszarpnięty zębem czasu i wymaga remontu (dawniej działała tu m.in. wieża do skoków, obecnie rozebrana). Woda w basenie jest filtrowana, więc bardzo czysta i przejrzysta. Bezpieczeństwa pilnują ratownicy i ochrona. Przy brzegu basenu są natryski. W budynku obok basenu (w którym znajduje się wejście na teren ośrodka) znajdziemy toalety, przebieralnie, szafki depozytowe i automaty z przekąskami oraz napojami. Z drugiej strony basenu jest duża łąka, służąca za miejsce do plażowania i opalania. Za nią jest „specjalistyczna” palarnia, składająca się z metalowego płotka i stolika z krzesełkami. Dalej są 2 boiska do siatkówki plażowej, stół do ping-ponga i 2 kosze do koszykówki. Z drugiej strony jest kort tenisowy (który zimą służy za lodowisko) i 2 kiepskiej jakości brodziki dla dzieci. Obiekt jest monitorowany i wysprzątany.

Okolica na zewnątrz płatnego terenu ogrodzonego to urokliwy park, gdzie poza alejkami spacerowymi znajdziemy m.in. wybieg dla psów, 2 place zabaw, hufiec ZHP czy klub abstynenta. W budynku basenu działa ciekawa i dosyć tania siłownia „Hades”, reprezentująca „starą szkołę kulturystyczną”, gdzie nie ma miejsca na instagram czy lans. W mojej opinii młody człowiek dużo więcej skorzysta w takiej siłowni (także mentalnie), niż w sieciowych, modnych molochach fitness.

Podsumowując, basen w Mikołowie jest dobrym miejscem na spędzenie wolnego czasu w upalne, letnie dni dla okolicznych mieszkańców, którzy nie mają czasu, aby wyjechać gdzieś na dłużej. Jednakże jechanie tam specjalnie z daleka (np. z Katowic) jest średnim pomysłem, gdyż stan techniczny jest mało atrakcyjny, a na Śląsku jest wiele podobnych, albo nawet lepszych kąpielisk (np. niedaleko jest nowsza i bardziej zadbana „Żabka” w Łaziskach). Poniższe zdjęcia robione były w dosyć chłodny dzień zaraz po otwarciu o poranku, dlatego nikogo na nich nie ma. W cieplejsze dni ludzi jest więcej, a w totalny upał na basenie bywają tłumy.


Basen Planty Mikołów – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top