Staw Myślina – Opis Kąpieliska

Staw Myślina Kąpielisko Plaża

Myślina to wieś na Opolszczyźnie, w powiecie Oleskim, niedaleko Ozimka, niecałe 30km od Opola. W pobliżu przebiega droga krajowa nr46 z Opola do Częstochowy. Na południe od Myśliny, obok rzeki o tej samej nazwie, wśród dużego, iglastego lasu leży staw. Jest to zalane, nieczynne wyrobisko piasku. W sezonie letnim funkcjonuje tutaj kąpielisko, można spotkać tu również wędkarzy. Staw ma kształt prostokąta o obwodzie 1300 metrów i powierzchni około 7,5 hektara. Teren jest prywatny i w sezonie za wstęp lub wjazd (od strony ul.Parkingowej) pobierana jest niewielka opłata.

W roku 2022 geodeci sondowali w tym miejscu wznowienie wydobycia piasku, w tym celu spuszczono całą wodę i wykonano niewielki przekop do rzeki Myśliny. Badania wykazały, że dalsze wydobycie piasku jest nieopłacalne i właściciel postanowił, iż stworzy tutaj letnie kąpielisko z biwakiem. Inwestycja dopiero raczkuje, a staw powoli napełnia się wodą po jej odpompowaniu, stąd głębokość jest stosunkowo niewielka (średnio 1 metr z licznymi płyciznami, niestety dno bywa dosyć muliste i można w nim „wsiąknąć”). Obecnie kąpielisko jest nieoficjalne, tzn. nie ma ratownika, a kąpiel dozwolona jest na własną odpowiedzialność.

Woda w stawie jest dosyć przejrzysta, spełnia 2 klasę czystości sanepidu. Główna, duża plaża o wymiarach 130×50 metrów jest na wschodnim brzegu stawu. Obok niej są stare toalety. Niestety, póki co nie ma żadnego baru z jedzeniem i piciem (najbliższy sklep jest na wiosce, 1500 metrów od stawu).

Druga plaża o wymiarach 50×25 metrów jest na północno-zachodnim wierzchołku stawu. Ponadto niemalże na całym obwodzie występują liczne „dzikie” plaże, więc miejsca na rozłożenie się jest mnóstwo.

Wokół stawu jest szeroka droga gruntowa, ale przy zachodnim brzegu jest wspomniany przekop do rzeki, uniemożliwiający przejazd samochodem. Praktycznie na całym obwodzie stawu jest miejsce na zaparkowanie samochodu, kampera czy rozbicie namiotu. Obok głównej plaży jest dostęp do wody i przyłącza prądu (ceny są trochę niższe, niż 'średnia krajowa’). Przy południowo-zachodnim wierzchołku jest kilka poniemieckich domów mieszkalnych. Ludzi przy stawie jest bardzo niewielu- poniższe zdjęcia robione były w upalną, wakacyjną sobotę, gdy w tym czasie inne kąpieliska „pękały w szwach”.

Z tyłu stawu, przy północno-zachodnim wierzchołku jest droga do mostku przez rzekę Myślinkę. Dojedziemy tamtędy na sąsiedni Staw Mnichus, możemy też wyjechać (lub też wjechać nad staw na „Janusza-cebulaka”) leśnymi drogami: albo na DK46, albo na DW463.

Staw Myślina ma duży potencjał turystyczny, ale póki co jest dosyć dziki i mało popularny. Właściciel podobno planuje rozbudowę ośrodka w przyszłości, aczkolwiek posiada on też dużo popularniejsze i „odpicowane” kąpielisko „Zatoka Bajka„, które ściąga tłumy z całych okolic. Staw w Myślinie jest godny polecenia osobom ceniącym sobie wypoczynek wśród przyrody, bez obcowania z tłumem plażowiczów.


Staw Myślina – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top