Stawiki – Sosnowiec

Sosnowiec Stawiki Plaża

Stawiki (nie wiadomo dlaczego w liczbie mnogiej) to de facto jeden staw oraz infrastruktura wokół niego. Teren położony jest w zachodnim Sosnowcu, na samej granicy z Katowicami i Mysłowicami (czyli na historycznej granicy Śląska i Małopolski). W pobliżu przepływa rzeka Brynica. Staw jest w kształcie trójkąta prostokątnego, o wymiarach około 500x400x250 metrów. Wokół niego funkcjonuje szereg atrakcji sportowo-rekreacyjnych, a całość podlega pod sosnowiecki samorząd, który sporo zainwestował w te tereny. Wstęp jest bezpłatny. W sezonie letnim w „Stawiku” funkcjonuje strzeżone kąpielisko z dwoma piaszczystymi plażami, z którego często korzystają mieszkańcy Sosnowca i okolicznych miast. W niedalekiej okolicy znajduje się więcej stawów, z czego w trzech (Morawa, Borki i Hubertus) również działają letnie kąpieliska.

Wokół „Stawiku” znajduje się szeroka, równa aleja, wyraźnie podzielona i oznakowana jako część rowerowa i spacerowa. Można na niej również pojeździć na łyżworolkach. Na północnym-zachodzie od stawu znajdziemy stary 'Stadion Ludowy’, na którym przez wiele dekad grali piłkarze Zagłębia Sosnowiec. W pobliżu znajdziemy 200-metrową bieżnię do sprintu oraz mini-skatepark.

Główna infrastruktura rekreacyjna znajduje się na północno-wschodnim brzegu „Stawiku” (wzdłuż południowego brzegu rzeki Brynicy). Jest tam: park linowy, stacja wypożyczalni rowerów miejskich, 2 place zabaw, siłownia plenerowa, kilka restauracji (w sezonie wakacyjnym do tego dochodzą kolejne przenośne budki oraz przyczepy z lodami i gastronomią), ławeczki, śmietniki. Przede wszystkim jednak są dwie plaże- jedna (północna) „kąpielowa” i druga (południowa) „surfingowa”. Woda w stawie jest dosyć czysta (biorąc pod uwagę położenie niemal w centrum miasta). Plaże wyposażone są w toalety (2 rodzaje: bezpłatne toi-toi oraz płatne o wyższym standardzie), przebieralnie, natryski i drewniane pomosty. Plaża „kąpielowa” jest w sezonie strzeżona przez ratowników. Przy plaży „surfingowej” również można się kąpać, ale to miejsce służy głównie klientom obiektu „Wake Zone”, który oferuje przejazd wokół stawu na desce surfingowej. Napęd jest 'podczepiany’ (użytkownik trzyma się drążka, który porusza się na linie wokół stawu), a po drodze istnieje kilka miejsc, gdzie można robić ewolucje i wygibasy. Jest to jedno z lepszych tego typu miejsc w okolicy.

Przy „Stawikach” często bywa problem z parkingiem. Od strony ul. Sobieskiego (w 2 miejscach) znajduje się około 40 miejsc parkingowych, co w letnie weekendy nie wystarcza dla wszystkich chętnych. Samochód na upartego można zostawić na parkingu pobliskiego supermarketu, albo na blokowisku z drugiej strony Brynicy. Na „Stawiki” można też dojechać tramwajem, kursującym między Sosnowcem, a Katowicami (przystanek 'Szopienice Stawiki’, położony już na terenie Katowic). Miejsce jest godne polecenia na jednodniowy wypad, aczkolwiek w upalne weekendy bywają tutaj tłumy ludzi.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top