Rybnik – Pniowiec

Rybnik Pniowiec Kąpielisko

Zalew Pniowiec położony jest na północno-zachodnim skraju Rybnika. Znajduje się tu kąpielisko i tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. Pniowiec to de facto 4-hektarowa zatoka Jeziora Rybnickiego, która odgrodzona jest od niego drogą  DW920 (ulica Rudzka). Terenami wokół Pniowca opiekują się miejskie spółki rybnickie, dbające o czystość i bezpieczeństwo. Głównym punktem Zalewu jest 60-metrowa (strzeżona przez ratowników w sezonie wakacyjnym) plaża kąpielowa, położona przy skrzyżowaniu ulic Rudzkiej i Pniowskiej. Wstęp jest bezpłatny. Woda w Pniowcu jest całkiem czysta.

Infrastruktura wypoczynkowa koncentruje się wokół „głównej” plaży. Znajdziemy tu jedną „murowaną” knajpę z jedzeniem i piciem, oraz (w zależności od dnia) różną ilość mobilnych budek/przyczep/food-trucków z fast-foodami, lodami, napojami. Nieopodal są 3 bardzo praktyczne „kominy grillowe”, gdzie bez schylania się możemy bezpiecznie usmażyć własne produkty spożywcze. Na samej plaży znajduje się mini plac zabaw dla dzieci, przebieralnia oraz bezpłatne, nadspodziewanie czyste toalety (porcelanowe muszle, lśniące czystością + zlewy z bieżącą wodą). Plaża (poza sezonową obecnością ratowników) jest dodatkowo monitorowana przez system miejskich kamer. Infrastruktury noclegowej w pobliżu Pniowca nie ma, zresztą nie jest ona potrzebna, bo miejsce jest dobre na maksymalnie jednodniowe wypady.

Pniowiec – fotografie okolic plaży

Pniowiec ma 2 zasadnicze minusy, oba powiązane z samochodami. Pierwszy to hałas z przechodzącej niecałe 100 metrów od plaży, dosyć ruchliwej ulicy Rudzkiej. Drugi to niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Na „parkingu” (poboczu drogi) przy plaży jest ich raptem kilkanaście. Poza sezonem i w chłodniejsze dni wakacyjne jest to ilość wystarczająca, natomiast w wakacyjne, weekendowe, upalne dni możliwości zaparkowania samochodu w pobliżu są mocno ograniczone.


Poza „plażą główną”, wokół Pniowca istnieją inne, ciekawe miejsca. Cały zalew otoczony jest przez dobrej jakości (utwardzoną i oświetloną) ścieżkę pieszo-rowerową. Znajduje się przy niej kilka „dzikich plaż”, wyposażonych w ławeczki, ławo-stoły i miejsca do palenia ogniska. Wprawdzie przy każdej z nich znajdziemy znak „Zakaz kąpieli”, ale w praktyce oznacza on „Plaża niestrzeżona” (kąpiel na własną odpowiedzialność). Wschodnia krawędź Zalewu to ulica Rudzka, która oddziela Pniowiec od jeziora Rybnickiego. Jest stąd ładny widok na Elektrownię Rybnik.

Pniowiec – fotografie terenów poza główną plażą


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top