Żabka (Łaziska Górne) – Kąpielisko Letnie

Żabka Łaziska Kąpielisko

Obiekt rekreacyjno-sportowy „Żabka” położony jest w Łaziskach Górnych, na granicy z Mikołowem i dzielnicą Łaziska Dolne. W sezonie letnim funkcjonuje tutaj zadbane kąpielisko, otwarte w 2005 roku. 25-hektarowy, ogrodzony płotem teren znajduje się na skraju lasu, w którym również jest wiele atrakcji. Wstęp na teren kąpieliska jest płatny, ceny są średniej wysokości (wieczorem ceny są niższe, można kupić też promocyjne karnety). Obiekt czynny jest od czerwca do końca sierpnia i podlega pod MOSiR w Łaziskach. Dojazd do kąpieliska jest dobry- znajduje się ono około 200 metrów od DK81 (czyli popularnej „Wiślanki”) i jakieś 500 metrów od stacji kolejowej w Łaziskach. Przed wejściem jest też przystanek autobusowy.

Kąpielisko położone jest przy ul.Sportowej 1, jest to boczna od ul. Górniczej. Przy wejściu funkcjonuje bardzo duży, bezpłatny parking, łącznie na około 300 samochodów. W 99% dni w roku zawsze znajdą się tam wolne miejsca, ale jest w sezonie kilka takich „szczytowych” dni (weekend + wielki upał), gdy może być z tym problem, zwłaszcza po południu. Wówczas można zaparkować z drugiej strony DK81 (ul.Radosna, Dworcowa). Sądząc po rejestracjach samochodów na parkingu- „Żabka” popularna jest także wśród mieszkańców spoza powiatu mikołowskiego. Nie ma się co dziwić- obiekt jest zadbany i wyposażony w liczne atrakcje, o których niżej.

Głównym punktem kąpieliska są dwa baseny. Jeden jest typowo pływacki, o wymiarach 25×16 metrów (6 torów do pływania). Drugi (20×15 metrów, o nieregularnym kształcie) służy do „taplania się” i zabaw z dziećmi. Tam też jest wylot 60-metrowej zjeżdżalni. Między basenami są brodziki z elementami jacuzzi i sztuczną rzeką. Woda we wszystkich basenach (i basenikach) pochodzi z sieci wodociągowej, dodatkowo jest filtrowana, więc bardzo czysta i przejrzysta (o ile nie zdarzy się żaden „incydent kałowy”). Na początku sezonu woda jest dodatkowo podgrzewana. Basenów i terenu wokół strzeże grupa ratowników, jest też monitoring. Obok basenów są natryski oraz liczne łąki, służące za miejsca do opalania i plażowania. W podłużnym budynku przy basenie ze zjeżdżalnią funkcjonują szatnie, prysznice, toalety, szafki depozytowe na kluczyk. Jest też wypożyczalnia leżaków i piłek oraz automaty z przekąskami i napojami. Oferta gastronomiczna jest wystarczająca- na ogół funkcjonują 3 stałe punkty, a przy pięknej pogodzie niekiedy dostawiane są dodatkowe przyczepy czy kramy z lodami, napojami i innymi rarytasami.

Na terenie obiektu są 3 boiska do siatkówki plażowej, boisko do beach-soccera, „orlik” i 2 korty tenisowe. Można też pograć w badmintona, bule czy tenisa stołowego. W sezonie zimowym część boisk przerabiana jest na lodowisko. Cały teren kąpieliska jest bardzo zadbany i wysprzątany, nie ma się do czego przyczepić nawet na siłę (może poza tłumami w najbardziej upalne dni, ale tak jest wtedy wszędzie).

Na zewnątrz kąpieliska (bez płacenia za wstęp) również jest co robić. Pobliski las zawiera sporo alejek spacerowo-rowerowych. Są tam też 2 stawy (Klyta i Szustrok), gdzie można spotkać wędkarzy (kąpiel zabroniona). W kilku miejscach znajdziemy urządzenia do ćwiczeń z jedną większą „siłownią”, a także schludny plac zabaw z tyrolką, obok której jest pomnik Jana Chrzciciela. Na południe od basenu jest skatepark oraz 2 boiska klubu „Polonia”, jedno główne (z trybunką dla kibiców) i drugie treningowe. Z drugiej strony DK81 jest stacja benzynowa i supermarket Biedronka. W pobliżu są też inne letnie kąpieliska, np. Planty Mikołów czy Śmieszek w Żorach. Poniższe zdjęcia robione były przed południem, gdy ludzi jest jeszcze niewielu. Po południu przy ładnej pogodzie ludzi na „Żabce” jest więcej.


Żabka – Łaziska Górne – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top