Staw Dziergowice (Piaskownia)

Dziergowice Piaskownia Staw Kąpielisko

Dziergowice to miejscowość na granicy województw Opolskiego i Śląskiego oraz na granicy powiatów: Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Gliwickiego i Raciborskiego. Na północnym wschodzie Dziergowic jest odkrywkowa kopalnia kruszyw firmy Górażdże oraz kilka zalanych, nieczynnych wyrobisk. Te północne nadal są eksploatowane i sporo wokół nich ciężarówek z urobkiem, jest też zakaz wstępu i duże ryzyko otrzymania mandatu.

Przy stawie południowym (położonym najbliżej Dziergowic i miejscowości Solarnia) od dłuższego czasu nie jest prowadzone wydobycie. Jest to zalana, stara piaskownia w kształcie odwróconej litery „P”. Staw ma około 3,3 hektara powierzchni i 900 metrów obwodu. W sezonie letnim funkcjonuje tu dzikie kąpielisko. Kilka lat wstecz kąpielisko było oficjalne- teren był ogrodzony, pobierane były opłaty za wstęp, a przy plaży funkcjonowała podstawowa infrastruktura (toalety i kiosk gastronomiczny). Dzisiaj tego już nie ma, prawdopodobnie zaszły zmiany właścicielskie i kąpielisko jest „umowne”, bez żadnej infrastruktury. Wprawdzie wokół stawu jest kilka tabliczek o zakazie kąpieli i terenie prywatnym, ale w praktyce teren jest dziki, a letnich amatorów kąpieli nie brakuje.

Główna plaża (oczywiście niestrzeżona) znajduje się na południowym krańcu stawu. Jest ona piaszczysta, ma około 70 metrów długości i 50m szerokości. Z tyłu jest zacieniona przez drzewa. Niedaleko (u styku ulic Lawendowej i Stawowej) jest duży, utwardzony, bezpłatny parking. Niektórzy wjeżdżają samochodem na tyły plaży, albo nawet pod samą wodę. Około 250 metrów od plaży jest stacja kolejowa, obsługująca pociągi osobowe relacji Racibórz-Kędzierzyn (i dalej do Opola oraz Wrocławia). Od strony wschodniej rozciągają się ogromne lasy, ciągnące się aż do Rybnika i przedmieść Gliwic.

Woda w stawie jest dosyć czysta (można w niej spotkać raki, a one w syfie nie żyją). Głębokość stawu nie jest duża, a w środkowych częściach stawu można spotkać płycizny do kilkunastu centymetrów (z racji niewielkiej głębokości- woda szybko nagrzewa się latem). Oprócz plaży „głównej” na całym obwodzie stawu jest też kilka mniejszych, dzikich (wykorzystywanych również jako stanowiska wędkarskie). Ludzi przy stawie w Dziergowicach jest raczej niewielu, często nie ma tam nikogo (nawet w wakacje, gdy jest ciepło), oczywiście w upalne weekendy jest inaczej, ale dzikich tłumów nie ma nigdy.

Staw w Dziergowicach może być atrakcyjny dla osób, ceniących sobie wypoczynek w dzikich i naturalnych warunkach. Jeżeli jednak ktoś lubi klimat w stylu „Ibiza” (drinki z palemką, hotele, zjeżdżalnie, jaccuzi, DJ) to raczej mu się w Dziergowicach nie spodoba.


Piaskownia Dziergowice – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top