Zalew Gliniak (Bolęcin koło Chrzanowa)

Zalew Gliniak Bolęcin

Zalew Gliniak położony jest w miejscowości Bolęcin (zachodnia Małopolska, powiat chrzanowski, gmina Trzebinia), na zachodnim skraju Puszczy Dulowskiej. Linia brzegowa ma długość 930 metrów, a powierzchnia akwenu to 3,8 hektara. Gliniak jest popularnym kąpieliskiem i miejscem wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. Nie brakuje tu też wędkarzy. Gliniak jest zalanym wyrobiskiem gliny (stąd nazwa), która wydobywana była tu dawniej na potrzeby pobliskiej cegielni.

Dojazd nad Gliniak umożliwia ulica Wczasowa w Bolęcinie, którą należy jechać aż do samego końca (nawierzchnia jej ostatniego etapu nie jest najlepszej jakości). Na końcu tejże ulicy znajduje się wielki, bezpłatny parking dla samochodów, na którym praktycznie zawsze znajdą się jakieś wolne miejsca (nawet w najbardziej szczytowe dni wakacyjne). Między parkingiem, a Gliniakiem jest szlaban z zakazem wjazdu, ale zazwyczaj jest on otwarty i sporo osób wjeżdża samochodem dalej, bliżej plaży.

Przy północnym brzegu Gliniaka płynie niewielka rzeka Chechło, z którą akwen jest połączony betonowym korytem przy północno-wschodnim wierzchołku Gliniaka.

Niecałe 200 metrów od północnego brzegu Gliniaka (za rzeką Chechło) przebiega autostrada A4, ale w okolicy nie ma możliwości wjazdu na nią. Najbliższe węzły autostradowe znajdują się (w linii prostej) 5km na zachód (Chrzanów-Trzebinia), lub 5km na wschód (Rudno).

Gliniak od wschodu sąsiaduje z drugim zbiornikiem wodnym, również jest to stare wyrobisko gliny. „Gliniak nr2” jest trochę mniejszy i dużo bardziej dziki od tego 'głównego’. Brzegi są mocno zarośnięte, a teren dosyć niegościnny. Może się tu jednak spodobać wielbicielom przyrody oraz wędkarzom, którzy mają tu swoje oficjalne łowisko.

Głównym miejscem wypoczynkowo-rekreacyjnym jest 100-metrowa, piaszczysta plaża na południowym brzegu Gliniaka. Stamtąd najłatwiej zejść do wody, która jest średniej jakości (nie jest krystaliczna, ale nie jest też brudna). Teren jest niestrzeżony, a kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. Kawałek na zachód znajdziemy jeszcze jedną, mini-plażę o długości 13 metrów. Między główną plaża, a parkingiem jest wielka łąka, służąca za tereny do opalania, grillowania i parkowania samochodów. Jest na niej boisko do siatkówki plażowej. Przy głównym parkingu znajdziemy stadninę koni oraz mini park linowy dla dzieci „Skrzatolandia”, na terenie którego sezonowo działa pawilonik z napojami i przekąskami. Za sanitariaty służy jeden „Toi’-Toi” oraz płatna toaleta na terenie pobliskiego parku linowego.

Kąpielisko Gliniak jest dosyć dzikie i 'umowne’, dla niektórych to wada, dla innych zaleta. Brakuje ławeczek, knajp (poza wspomnianym kioskiem), natrysków, ratowników, koszy na śmieci, wypożyczalni kajaków itp. Z drugiej strony- za pobyt nie pobierane są żadne opłaty i ochrona nie czepia się grillowania i innych rzeczy (bo tej ochrony po prostu nie ma). Wzdłuż zachodniego i wschodniego brzegu przebiega gruntowa droga, a najbardziej dziki jest północny brzeg Gliniaka, gdzie wprawdzie jest ścieżka, ale bardzo wąska i zarośnięta. Przy północnym brzegu ukryte są dwie dzikie, niewielkie plaże (de facto przerwy w zaroślach), gdzie można zejść do wody lub wędkować. Miejsce jest godne polecenia osobom lubiącym dzikie, naturalne kąpieliska. Jeżeli ktoś jednak woli większą cywilizację, czyli rozbudowaną infrastrukturę, gastronomię i opiekę ratownika- lepiej poczuje się np. na położonych niedaleko Balatonie lub Chechle.


Gliniak Bolęcin – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top