Poraj – Zalew

Zalew Poraj

Zalew Porajski (inne nazwy to Jezioro Porajskie i Zbiornik Poraj) to bardzo popularne miejsce do kąpieli, plażowania, wędkowania, pływania łodziami czy morsowania wśród mieszkańców województwa śląskiego. Obiekt położony jest między Częstochową, a Myszkowem. Zalew powstał w roku 1978, gdy ukończono budowę zapory na rzece Warcie. W wyniku spiętrzenia wód powstał zbiornik wodny o powierzchni 5.5km2, co czyni go największym w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Wokół zalewu rozciąga się kilka miejscowości: oczywiście Poraj, a także Masłońskie, Jastrząb i Kuźnica. Zalew jest podłużnego kształtu. Krótsze brzegi (północno-zachodni oraz południowo wschodni) to betonowo-ziemne zapory, umożliwiające przepływ i regulację rzeki Warty. Dłuższe brzegi służą do rekreacji i plażowania, bądź są dzikie i zarośnięte (opis poniżej). Zalew na upartego można objechać rowerem wokół. Od jednej do drugiej zapory, północno wschodnim brzegiem biegnie utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa. Gorzej pod tym względem jest na brzegu południowo-zachodnim, gdzie na niektórych odcinkach trzeba odjeżdżać od wody i używać 'samochodowych’ ulic. Zalew Porajski otoczony jest przez ogromny las, z dużym udziałem drzew iglastych.

Największa plaża jeziora porajskiego położona jest na południowo-wschodnim wierzchołku zalewu od strony miejscowości Masłońskie. Jest piaszczysta i ma około 600 metrów długości. W sezonie letnim można wypożyczyć tutaj kajak, łódkę czy rowerek wodny. Przy ładnej pogodzie są też przyczepy i budki gastronomiczne. Nieopodal jest stacja kolejowa 'Masłońskie Natalin’, gdzie kursuje bardzo dużo pociągów w stronę Częstochowy oraz Katowic. Stan wody przy plaży jest całkiem niezły, aczkolwiek na samym wierzchołku, przy zaporze (tam gdzie łódki i kajaki) zbierają się śmieci, a woda jest brudna i zamulona. Wystarczy jednak odejść kawałek w stronę zachodnią, a woda będzie dużo czystsza. Plażę 'Masłońskie’ na pół dzieli koryto wysychającego potoku, które uniemożliwia przejechanie samochodem (należy w tym celu skorzystać z 'objazdu’ przez ul. Żarecką).

Kierując się na północny-zachód dojedziemy do plaży i miejscowości Poraj. Po drodze jest mało przyjazny brzeg, gdzie nie ma sensu się kąpać. Swego rodzaju atrakcją może być 'półwysep’, gdzie znajdziemy ogromny słup wysokiego napięcia, z którego druty 'przerzucone’ są na drugi brzeg zalewu.


Północno-wschodni fragment zalewu to 'Plaża Poraj’. Jest ona trochę mniejsza, niż Masłońskie, a zatłoczenie ludzi jest trochę wyższe. Woda w tym miejscu jest czysta, niestety brakuje infrastruktury (toalet czy pryszniców). Sezonowo można spotkać tu niekiedy wózki czy przyczepy z fast-foodami. Od strony DW791 (ul. Armii Krajowej) znajdziemy bezpłatny parking, zresztą parkować można wzdłuż całej ulicy między plażami Poraj i Masłońskie. Z plaży do stacji kolejowej w Poraju jest około 1km.


W miejscowości Jastrząb, na końcu ulicy Zielonej znajduje się popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, nastawiony w dużej części na łodzie, których przycumowanych jest tu kilkadziesiąt (niektóre można wypożyczać). Oprócz tego znajdziemy tutaj kilka placów zabaw, restaurację (z możliwością noclegu), boiska, pomosty czy budki z lodami czy fast-foodami. Niestety nie ma w tym miejscu wydzielonej plaży kąpielowej. Po sąsiedzku znajduje się ośrodek harcerski.


Cały zachodni brzeg jeziora to tereny dosyć dzikie, zarośnięte i mało dostępne, często prywatne. Na wschód od ul. Wojska Polskiego znajdziemy kilka dzikich plaż, a także pole kempingowe. Na samym południu (przy wpływie Warty do zalewu) znajdziemy jeszcze jedną, średniej wielkości plaże piaszczystą.

Podsumowując, Zalew Poraj to bardzo duży i dosyć zróżnicowany obiekt, przy którym każdy wielbiciel wody i przyrody znajdzie coś dla siebie. Miejsce na pewno jest godne polecenia, zarówno na jedno, jak i kilkudniowy wypad.



Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top