Kłobuck – Zakrzew

Zakrzew Kłobuck

Kłobuck to 13-tysięczne miasto, położone 15km na północny-zachód od Częstochowy. Na granicy Kłobucka i wsi Rybno leży Zalew Zakrzew, przez który przepływa rzeka Biała Oksza. Jezioro jest podłużnego, prostokątnego kształtu. Ma powierzchnię 9.5hektara oraz linię brzegową długości 1600 metrów. Są na nim dwie niewielkie wyspy. Zachód zalewu jest dziki i zarośnięty, natomiast na wschodzie w sezonie letnim funkcjonuje letnie kąpielisko z podstawową infrastrukturą rekreacyjno-wypoczynkową. Przy ulicy Stawowej znajdziemy 2 duże, bezpłatne parkingi dla samochodów.

Plaża kąpieliska jest piaszczysta i ma 55 metrów długości. Przy niej zbudowano drewniane molo, które wyznacza teren strzeżonego przez ratowników kąpieliska. Obok plaży znajdziemy prysznice i przebieralnie, wiaty wypoczynkowe, plac zabaw i toalety typu Toi-Toi. W ciepłe dni wakacji w pobliżu działa bar z ogródkiem piwnym, niekiedy można spotkać też food-trucki. Woda w zalewie na ogół jest dosyć czysta, aczkolwiek zdarza się, że rozgoszczą się w niej sinice i wówczas kąpiel jest zakazana (tak właśnie było w trakcie robienia zdjęć do tego artykułu, dlatego nikogo na nich nie ma). O stanie wody najlepiej orientować się przed wyjazdem na Facebooku lub na stronach lokalnego samorządu.

Przy południowo-zachodnim wierzchołku jeziora znajdziemy dużą wiatę, grillowisko, boisko do siatkówki plażowej, kilka urządzeń siłowni zewnętrznej i drugi plac zabaw. Nieopodal, przy wypływie jest niewielka zapora wodna. Cały teren jest zadbany i wysprzątany.

Nad Zakrzewem niekiedy organizowane są imprezy, np. zawody wędkarskie, koncerty, zmagania sportowe, konkursy dla dzieci czy imprezy charytatywne. Miejsce jest raczej spokojne, bez wielkich tłumów i hałasu. Niedaleko Kłobucka funkcjonują inne letnie kąpieliska, np. Stare Olesno, Bąków, Zalew Kluczbork, Bałtyk-Adriatyk-Pacyfik czy Poraj.

Kłobuck – Zakrzew: fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top