Kąpielisko Letnie Ruda w Rybniku

Ruda Rybnik

Ośrodek „Ruda” to najpopularniejsze kąpielisko letnie w Rybniku i całej okolicy. Jest to teren ogrodzony, biletowany, zarządzany przez lokalny samorząd (MOSiR). Obiekt, położony przy ul.Gliwickiej 72 czynny jest w sezonie wakacyjnym. Goście mają do dyspozycji szereg atrakcji wodnych, gastronomicznych i rekreacyjnych. Ośrodek jest monitorowany i strzeżony przez dużą liczbę ratowników. Ludzi na „Rudzie” jest stosunkowo dużo (wielokrotnie więcej, niż np. na rybnickim basenie letnim w Chwałowicach), zwłaszcza w czasie upałów.

Dojazd do Rudy umożliwia DK78 (z Gliwic do Rybnika), obok obiektu jest też dosyć popularny przystanek autobusowy. Przy samym wejściu są dwa duże, bezpłatne parkingi, mieszczące około 300 samochodów. Jest to wystarczające w dni powszednie oraz przy „średniej” pogodzie. W upalne weekendy parking przy wejściu może być zapełniony- wówczas można zostawić auto na dwóch 'rezerwowych’ parkingach na północ od „Rudy”, z obu stron 'Ronda Europejskiego’ (z kolei odradzam parkowanie przy pobliskim centrum handlowym, bo tam dłuższy postój jest płatny i często sprawdzają to kontrolerzy z blankietami mandatowymi).

Ceny biletów wstępu na Rudę są średniej wysokości, aczkolwiek istnieje kilka ulg (dla młodzieży, rodzin, studentów, seniorów, osób niepełnosprawnych, ponadto są też karnety oraz zniżki dla posiadaczy rybnickiej karty mieszkańca), a po godzinie 16-tej cena jest obniżona. Wejściówkę można kupić zarówno w kasie „klasycznej”, jak i w biletomacie.

Woda w basenach jest bardzo czysta, regularnie monitorowana przez sanepid. Jej parametry fizyko-chemiczne znajdziemy na tablicach, wywieszonych obok wejścia.

Głównym punktem „Rudy” są oczywiście obiekty wodne. Strefa basenowa wyłożona jest miękkim tartanem, aby zminimalizować ryzyko zrobienia sobie krzywdy przy upadku. Pierwszy basen jest typowo pływacki, składa się z 8 torów o długości 25 metrów, obok jest niewielka trybunka 'kibicowska’. Drugi basenik to płytki brodzik dla dzieci, o długości 32 metrów. Obok niego jest wodny plac zabaw dla dzieci, czyli zespół fontann, pluskających wodą od dołu i z góry. Największy i najpopularniejszy basen jest „aquaparkowy”. Znajdziemy w nim „wirek” ze wzburzoną woda, jaccuzi, tryskające wodą grzybki i inne wodne bajery. Obok dużego basenu są też 2 zjeżdżalnie: kręta zjeżdżalnia 'niebieska’ ma 87 metrów długości i 8.5m wysokości, a mniejsza 'żółta’, prosta, wysoka na 3 metry zjeżdżalnia ma 4 tory zjazdowe o długości 15.5 metra.

W centralnej części strefy basenowej stoi budynek bazy ratowników. Wokół basenów jest kilka natrysków, a cała okolica to duża łąka, gdzie można rozłożyć się z ręcznikiem. Obok niej są boiska: 3 piaszczyste do siatkówki plażowej i jedno (utwardzone) do koszykówki.

Strefa gastronomiczna znajduje się w zadaszonym pawilonie w budynku głównym. Są tam stoiska oraz maszyny z lodami, goframi, napojami, słodyczami, frytkami, burgerami i innymi fast-foodami, a także stoliki z krzesłami, gdzie można spokojnie zjeść. W tym samym pawilonie jest kilka urządzeń „barowych”: stoły do bilarda i cymbergaja, automat do gier oraz maszyna do wyciągania maskotek.

W głównym budynku są też toalety, przebieralnie, wypożyczalnia leżaków, prysznice oraz szafki depozytowe na kluczyk (wówczas nie ma obaw, że ktoś ukradnie nasze rzeczy nawet, gdy przyszliśmy sami). Obok głównego budynku jest bardzo porządny i bogaty w atrakcje plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Na zachód od basenów jest 7 hektarowy, dosyć dziki staw, przy którym można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny. W sąsiedztwie „Rudy” jest stadion piłkarsko-żużlowy ROWu Rybnik oraz kolka boisk treningowych tego klubu.

Podsumowując, Ruda nie bez powodu jest najmodniejszym kąpieliskiem letnim w całym półmilionowym regionie ROW. Na miejscu znajdziemy wszystko, co potrzebne na jednodniowy wypoczynek. Spodoba się tu głównie młodzieży i dzieciom. Teren jest zadbany, bezpieczny i wysprzątany. Poniższe zdjęcia robione były w dzień powszedni, około południa, przy umiarkowanej pogodzie, wówczas na Rudzie jest stosunkowo luźno, jednakże w upalny weekend na obiekcie bywają naprawdę wielkie tłumy i wtedy „Ruda tańczy jak szalona” 😉


Ruda Rybnik – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Kąpielisko Letnie Ruda w Rybniku – Opis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top