Dolina Trzech Stawów w Katowicach

dolina_trzech_stawow_kapiel

Dolina Trzech Stawów (Sztauwajery), wraz z sąsiednim Katowickim Parkiem Leśnym to najpopularniejsze miejsce wypoczynku plenerowego w Katowicach. Samych stawów jest (wbrew nazwie) dużo więcej, jednakże kąpiel dozwolona jest tylko w jednym – tym „przyklejonym” do południowej jezdni autostrady A4, obok Węzła Murckowskiego (patrz mapka poniżej). Ma on obszar około 2 hektarów. Głównym atutem kąpieliska jest lokalizacja. Rzut beretem od centrum Katowic, świetny dojazd samochodowy, rowerowy i autobusowy z każdej strony (od strony ulicy Trzech Stawów, prowadzącej z węzła Nikiszowiec z DK86, lub z ulicy Lotnisko, z Osiedla Paderewskiego lub też z ulicy Francuskiej). Dolina Trzech Stawów jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe (mnóstwo ścieżek i świetna komunikacja z wszystkimi dzielnicami wokół), rolki, piwo z przyjaciółmi czy spacer z dziewczyną, ale z plażowaniem jest już trochę gorzej. W pobliżu stawu „kąpielowego” znajduje się kilka domków letniskowych do wynajęcia (adres: ulica 3 Stawów 23). Są też liczne restauracje, np. plenerowo-leżakowa „Woda” przy samym stawie, lub też bardziej eleganckie, całoroczne „La Cantina” czy „Stara Ponderosa” z drugiej strony autostrady A4, a w szczytowe dni letnie dodatkowo różne przyczepy czy food-trucki z lodami, goframi, napojami i fast-foodami. Przy stawie (kąpielowym i pozostałych) często można spotkać wędkarzy. Liczne parkingi (płatne i bezpłatne) znajdziemy w trzech (uwaga: niepołączonych ze sobą!) miejscach: na końcu ulicy Lotnisko (za salonem samochodowym) i dwa na ulicy Trzech Stawów (jeden przy restauracji La Cantina, drugi na skrzyżowaniu z ul.Francuską). Na upartego można też zostawić auto na Osiedlu Paderewskiego lub obok stacji benzynowej przy alei Murckowskiej.

Główna plaża jest przy wschodnim brzegu stawu „kąpielowego”, ale miejsc do plażowania jest więcej. Wokół jest asfaltowy trakt pieszo-rowerowy, ławki, kosze na śmieci, mini-plac zabaw ze stołami do ping-ponga i boiskiem do siatkówki plażowej.

Do 2022 roku obok stawu „Kąpielowego” stał (jak wół) znak „Zakaz Kąpieli”, ale służby mundurowe go kompletnie nie respekowaly i chyba nikt tam jeszcze nie dostał mandatu. Z tym 'zakazem’ chodziło prawdopodobnie o to, że na plaży nie było ratownika i gdyby się ktoś utopił, to miasto (właściciel terenu) odsunęłoby od siebie odpowiedzialność. Od roku 2023 kąpielisko na Trzech Stawach jest już „oficjalne”, czyli z ratownikiem i bez „zakazu”. Największe minusy kąpieliska na 3 Stawach to hałas samochodowy oraz niezbyt czysta woda (aczkolwiek, jak na położenie w tak ruchliwym miejscu to i tak nie jest źle). Larmo z autostrady A4 i DK86, oraz z łączącego ich Węzła Murckowskiego jest ogromne, więc należy zapomnieć o wypoczynku w ciszy. Czystość wody pozostawia wiele do życzenia – niejednokrotnie widywane są tam taplające się w wodzie psy (zwłaszcza po sezonie), ale tragedii nie ma – ludzie się tłumnie kąpią i nie umierają 🙂

W związku z powyższym – miejsce raczej nie nadaje się na kilkudniowe plażowanie z rodziną, w tym celu lepiej wybrać inne kąpieliska opisane na niniejszej stronie. Z drugiej strony – kąpielisko na Trzech Stawach jest dobre w sytuacjach, gdy ktoś mieszka niedaleko i nie ma czasu na dalszą eskapadę, albo gdy ktoś przejeżdża rowerem i chce się tylko ochłodzić przed dalszą trasą. Jeżeli ktoś nie chce wchodzić do wody, tylko się poopalać i nie przeszkadza mu hałas – również powinien być zadowolony.

Kąpielisko na Dolinie Trzech Stawów – fotografie:


Dolina Trzech Stawów – pozostałe obiekty

Oprócz kąpieliska, Dolina Trzech Stawów oferuje mnóstwo innych rozrywek plenerowych. Trudno powiedzieć jaki obszar zajmuje Dolina, bo zdania na ten temat są podzielone, a ścisłych, oficjalnych danych nie stwierdzono. Jedni twierdzą, że są to tylko i wyłącznie 3 północne stawy (Łąka, Kajakowy i Kąpielowy), a cała reszta terenów zielonych na południe i wschód to już co innego, czyli Muchowiec i Katowicki Park Leśny. Prawdziwości tej teorii sprzyja nazwa (aczkolwiek są tam jeszcze 2 mniejsze stawy- „Ozdobny” i bajorko bez nazwy obok „Kąpielowego”). Nazwa „Dolina Trzech Stawów” jest bardzo ładna i modna, więc mimowolnie teren pod nią podlegający „ewoluuje” i „rozszerza” się na okolicę, dlatego niektórzy twierdzą, że Dolina Trzech Stawów to cały pas wzdłuż ulicy Trzech Stawów, aż do Muchowca i skrzyżowania z ulicami Gawronów i Francuską (gdzie znajdziemy w sumie co najmniej 7 kolejnych stawów, na czele z największym stawem „Sumik”). Trudno powiedzieć kto ma rację, mile widziane komentarze pod artykułem od znawców tematu 😉

Na północ od autostrady znajdziemy 2 największe stawy- „Łaka” i „Kajakowy”, a także mniejszy „Ozdobny”. Między dwoma ostatnimi jest popularna, sezonowa, hipsterska knajpa „Sztauwajery”. Nieopodal jest ogrodzony wybieg dla psów, dwa place zabaw (jeden klasyczny z piaskownicą i drugi letni, wodny z fontannami), stacja wypożyczalni rowerów miejskich, pole disc-golfowe, siłownia plenerowa i mnóstwo miejsca na biwakowanie. Jest też najpopularniejszy w mieście skate-park (przy Pomniku Trudu Górniczego na ul.Pułaskiego). Na północno-wschodnim wierzchołku stawu „Kajakowego” od dziesięcioleci funkcjonuje wypożyczalnia sprzętów pływających, ale w ostatnich latach częściej była ona nieczynna, niż czynna (na domiar złego, zimą 2022 roku budynek wraz zawartością został strawiony przez pożar, straty były duże). Sąsiedni staw „Łąka” (położony od strony Zawodzia) jest typowo spacerowy.

Dolina 3 Stawów na północ od autostrady – fotografie:


Ulico-aleja Trzech Stawów na długości około 2200 metrów (między autostradą, a ul.Francuską) jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Z tego powodu jest to raj dla rowerzystów, rolkarzy, hulajnogowiczów i spacerowiczów. Szeroka aleja o niemal idealnej nawierzchni i klarownym malowaniu przyciąga tu tłumy okolicznych mieszkańców. Często używają jej kolarze Tour de Pologne i innych, mniejszych wyścigów. Wzdłuż niej znajdziemy siłownię plenerową, punkt widokowy, niezliczone rabatki, krzewy i ławeczki. Na końcu (przy skrzyżowaniu z Francuską, na południowo-zachodnim wierzchołku lotniska Muchowiec) są duże łąki, gdzie można wypocząć, opalać się i coś zjeść (w licznych restauracjach całorocznych i sezonowych). Często odbywają się tu różnorakie imprezy muzyczne (np. OFF Festival), sportowe, charytatywne, zloty motoryzacyjne i mnóstwo innych „eventów”. W pobliżu głównego skrzyżowania jest też klub jeździectwa konnego, kryte korty tenisowe i park linowy. Dolina Trzech Stawów jest miejscem doskonale znanym mieszkańcom Katowic i okolic, a kto tam nigdy nie był, ten trąba.

Południowa Dolina Trzech Stawów – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top