Jeziora Rogoźnik

rogoznik_kapielisko

Rogoźnik to wieś, położona w Gminie Bobrowniki, kilka kilometrów na północ od Siemianowic Śląskich. W samym Rogoźniku znajdują się dwa zalewy kąpielowe, które utworzone zostały na rzece Jaworznik, ich gospodarzami jest koło wędkarskie. Wokół pierwszego z nich (zachodniego) usytuowane są domki letniskowo-noclegowe, małe pole campingowo-namiotowe, trzy punkty gastronomiczne oraz stanowisko WOPR wraz ze strzeżoną plażą, boiskiem do siatkówki i wypożyczalnią sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, łódki). Teoretycznie przy stawie znajduje się znak „Zakaz Kąpieli”, lecz nikt nie wie o co w nim chodzi – wszak na miejscu jest ratownik, sekcja WOPR oraz często patrol policyjny, a kąpielisko jest ogrodzone kolorowymi bojami. W sezonie letnim odbywają się tam cyklicznie imprezy muzyczne. Swego czasu w miejscowym lokalu w ochronie pracował (nieżyjący już) Wojtek Polak, zwany 'Agresywnym Wojtkiem’, który zasłynął cyklem „Spowiedź bramkarza”, gdzie wiele historii pochodziło właśnie z Rogoźnika.

Przed zalewem od strony Bobrownik (od ulicy Kościuszki) znajduje się dość spory parking, na który opłaty za wjazd pobierane są jedynie w weekendy lipca i sierpnia. Jest to jednocześnie najpopularniejszy dojazd nad akweny. Inna droga dojazdowa prowadzi przez ulicę Cmentarną. W pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, obsługujący kilka linii miejsko-wiejskich. Przejrzysta woda i zadbana plaża z niewielkim rozmiarem stawu tworzą swoistą oazę. Jest tam spokojnie i cicho, a nawet w upalne weekendy wakacyjne nie ma wielkiego tłoku na plaży. Kąpielisko jest wręcz przesadnie strzeżone. Wypływanie poza oznaczony teren, grillowanie na plaży, emitowanie głośnej muzyki czy nieodpowiednie zachowanie najczęściej wiąże się z interwencją służb ratowniczych lub mundurowych. Jeżeli ktoś lubi uprawiać plażowanie w sposób „mniej grzeczny” – lepszym miejscem będzie dla niego pobliskie jeziorko – Rogoźnik II (patrz niżej).

Rogoźnik I – fotografie:Rogoźnik II

Drugi zbiornik znajduje się tuż obok pierwszego. Posiada on punkty gastronomiczne, aczkolwiek brak mu strzeżonej plaży – jest większy i bardziej dziki, choć niekoniecznie trzeba traktować to jako minus. Normą jest grillowanie i picie alkoholu kupionego we własnym zakresie, jednakże specjalnie wielkiego „chacharstwa” tam nie ma. Piasek i brak zakazów (a może raczej kontroli) zapewnia swobodę tworzącą miejsce, gdzie bardzo chętnie wypoczywają mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Rogoźnik II – Fotografie:

Park Rogoźnik

W pobliżu jeziorek znajdziemy „Park Rogoźnik”, gdzie występują ścieżki turystyczno-rowerowe, siłownia „pod chmurką”, amfiteatr z restauracją, place zabaw, boisko do siatkówki plażowej, a nawet mały skatepark. Ustronna lokalizacja zapewnia naprawdę godne polecenia warunki do wypoczynku.
Park Rogoźnik – fotografie:

Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Jeziora Rogoźnik – Opis Kąpieliska”

  1. Za mlodego chodzilismy tam z cala paczka plywac. Fajne miejsce. To juz jakies 24 lata temu bylo ale bardzo fajnie wspominam. Teraz patrzac na zdjecia to bardzo duzo sie tam zmienilo na lapsze.

  2. Potwierdzam! Wszystko jak w artykule. Bardzo miłe miejsce. Pozdrowienia od zadowolonego turysty z Ostrowa Wlkp 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top