Jezioro Czechowickie w Gliwicach

Czechowice Gliwice Kąpielisko

Jezioro Czechowickie (jak sama nazwa wskazuje) znajduje się w gliwickiej dzielnicy Czechowice. Inna, potoczna nazwa to „Bagry”. Położone jest ono na granicy z Pyskowicami, w pobliżu Lasu Łabędzkiego. Dojazd umożliwia droga wojewódzka nr901 (ul. Toszecka) i 3 prostopadłe uliczki: Rekreacyjna, Wakacyjna i Ziemięcicka. Można na nich zostawić samochód, można również wjechać autem (za drobną opłatą) na teren Ośrodka. Dojazd autobusowy opiera się na przystanku „Czechowice Kąpielisko”.

Jezioro można podzielić na 2 nieformalne części. Pierwsza to ogrodzone płotem tereny Miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego (czyli północno-zachodni brzeg Jeziora), a druga część to reszta, w dużej części dzika część Jeziora. Samo Jezioro nie jest zbyt duże, ale „linia brzegowa” jest całkiem długa i pofałdowana (kilka półwyspów i wysp), przez co Jezioro sprawia wrażenie większego, niż naprawdę jest. Nie da się zobaczyć go całego z jednego miejsca (chyba, że z lotu ptaka)- TUTAJ link do lotniczej panoramy.

Obiekt posiada 3 niewątpliwe atuty. Pierwszy to bardzo czysta (w porównaniu z „średnią krajową”) woda. Drugi to lokalizacja i dogodny dojazd- raptem kilkanaście minut jazdy i niecałe 10km od centrum Gliwic. Trzeci to bogata infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa. Główną natomiast wadą jest fakt, iż w szczycie sezonu bywają tutaj tłumy ludzi, więc ciężko o spokój i wyciszenie.

Ośrodkiem opiekują się spółki, podlegające pod Miasto Gliwice, przez co teren jest dosyć zadbany i czysty. Wstęp na teren Ośrodka jest płatny, ale kwota jest śmiesznie niska (ponadto osoby do 16 lat wchodzą za darmo). Opłaty pobierane są przy głównym wejściu (od strony ul. Rekreacyjnej), tam też istnieje jedyna możliwość wjazdu do Ośrodka samochodem. Jest też drugie wejście, od ulicy Ziemięcickiej i tamtędy na ogół można wejść do Ośrodka za darmo (samochód należy zostawić wówczas na pobliskim, dzikim parkingu).

Infrastruktura Ośrodka jest dosyć bogata. Znajdziemy tutaj: park linowy, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych, parking (także dla kamperów i przyczep kempingowych), pole namiotowe, domki noclegowe do wynajęcia, gastronomię (fast-foody, piwo, lody i jedną lepszą restaurację), boiska do siatkówki i piłki nożnej, miejsca do grillowania, stadninę koni, wakepark, place zabaw, rampę dla rolkarzy, pomosty, sanitariaty, przebieralnie i przede wszystkim 150-metrową, piaszczystą, strzeżoną plażę z brodzikiem dla dzieci. Jest tu właściwie wszystko, czego dusza zapragnie. Jak pisałem wyżej, największy minus to tłumy ludzi w sezonie letnim.

Jezioro Czechowickie to nie tylko tereny miejskiego Ośrodka. Cała wschodnia i centralna część to albo tereny dzikie, albo prywatne.

Na samym środku Jeziora znajduje się duży półwysep, który przecina jezioro na pół. Jest to teren lokalnego Ośrodka Wędkarskiego. Wstęp na półwysep niestety jest płatny (ale kwoty są niskie). Teren jest średnio zadbany. Znajdziemy tutaj bardzo liczne pomosty wędkarskie, restaurację, siłownię plenerową i domki kempingowe do wynajęcia. Kąpać można się tylko na własną odpowiedzialność (brak ratowników).

Kawałek na południe znajdziemy drugi, mniejszy półwysep, zajmowany przez prywatny ośrodek „Zacisze”. Jest tam plaża, restauracja i domki do wynajęcia.

Cała południowa krawędź Jeziora to dzicz, niestety wszędzie pełno jest śmieci (butelki, tacki, grille) i nie ma komu tego wysprzątać. Znajdziemy tu 2 miejsca do kąpieli.

Północno-zachodni wierzchołek Jeziora to dzika (bezpłatna, niestrzeżona) plaża (oraz sporo śmieci).


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Jezioro Czechowickie w Gliwicach – Opis”

  1. Ogrodzony teren jest fajny i zadbany, ale cała okolica (ta ogólnodostępna część) to jeden wielki śmietnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top