Jezioro Pławniowice
Pławniowice-Niewiesze Jezioro

Jezioro Pławniowice-Niewiesze położone jest na zachodzie Województwa Śląskiego, w Powiecie Gliwickim. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku letniego dla mieszkańców Śląska i Opolszczyzny. Powierzchnia Jeziora to 2.5km2, a jego średnia głębokość to 16 metrów. Jezioro zasilane jest przez Potok Toszecki, a woda wypływa do Kłodnicy i Kanału Gliwickiego. Sama woda jest dosyć czysta, dużo lepszej jakości, niż w nieodległym Jeziorze Dzierżno Duże. Dojazd do Jeziora jest dosyć dobry, zwłaszcza samochodem. Przy samym Jeziorze biegnie Autostrada A4, a obok znajduje się węzeł „Łany”, prowadzący na DK40, z której możemy szybko dostać się na plażę. Do Pławniowic można dojechać też pociągiem (stacje Taciszów lub Rudziniec Gliwicki), jednak wówczas trzeba przygotować się na kilkudziesięciominutowy spacer.

Przy Jeziorze Pławniowickim znajdziemy dwa główne punkty plażowego wypoczynku – jeden na południu, a drugi na północnym-wschodzie Jeziora. Okolice plaży na południowym brzegu (przy ulicy „nad Zalewem” w Pławniowicach) są odnowione, jest tam kilka restauracji, jedna z nich ma standard „weselny”. Sama południowa plaża jest średniej wielkości. Podzielona jest ona na 2 obszary – grillowy i ten z zakazem grillowania. Obok znajduje się mały plac zabaw dla dzieci i utwardzony parking. Domków letniskowych jest tutaj mało, miejsce służy głównie na jednodniowe wypady.

Jezioro Pławniowice – fotografie południowego brzegu:


W pobliżu znajduje się Pałac w Pławniowicach, który warto zobaczyć i zwiedzić:


Dużo większa i bardziej zatłoczona plaża znajduje się po północno-wschodniej stronie Jeziora, w miejscowości Niewiesze (okolice skrzyżowania ulic Sosnowej i Plażowej). Jest tam dosyć duży parking, niestety w sezonie pobierana jest tam opłata za wjazd samochodem. Na zachód od ulicy Plażowej jest bardzo dużo różnych domów wypoczynkowych, kempingów, domków do wynajęcia. Przy samej plaży znajdziemy kilka punktów gastronomicznych (typu przyczepa), wypożyczalnię sprzętu pływającego z kajakami, rowerkami i łodziami (CENNIK), szkołę windsurfingu i inne tego typu miejsca. Okolicę patrolują ratownicy, najczęściej oddelegowany jest w to miejsce policyjny radiowóz. Plaża ma niemal kilometr długości, więc miejsca jest sporo. Jednakże w szczycie sezonu tłok jest duży. Zachodnia część plaży przeznaczona jest do kąpieli zwierząt.

Jezioro Pławniowice – fotografie północnego brzegu (od strony Niewiesza):


Oprócz tych dwóch głównych miejsc – przy Jeziorze Pławniowickim istnieją też mniejsze. Na wschodzie jeziora znajdziemy niewielkie plaże, domki do wynajęcia i stanicę harcerską. Jednakże tam w większej części teren jest prywatny, więc bez załatwienia sobie wcześniej możliwości pobytu – na plażę nie zostaniemy wpuszczeni.

Przy południowo-zachodnim wierzchołku jeziora (obok Autostrady, w miejscu, gdzie jest zapora, przez którą woda z jeziora wypływa do Kłodnicy – koordynaty to 50°23’14.4″N 18°27’30.1″E) znajduje się malutka plaża, gdzie można się rozłożyć i wykąpać. Plusem jest dojazd – można tam dotrzeć dosłownie w minutę od zjazdu z Autostrady. Co jest plusem – jest też minusem. Przy tejże zaporze panuje gigantyczny hałas z Autostrady, która przebiega raptem 50 metrów od plaży. Może to być dobre miejsce dla kierowców, którzy chcą się szybko ochłodzić przed dalszą podróżą, jednak na całodniowe posiedzenia – miejsce jest słabe i hałaśliwe, więc lepiej wybrać się kawałek dalej, na jedną z dwóch głównych plaż.

Wokół Jeziora Pławniowickiego jest oznakowana i wyremontowana ścieżka rowerowa. Nawierzchnia jest typu „leśno-kamienistego”, jednakże jej jakość jest dosyć dobra (choć jeżdżenia tam 'kolarzówką’ na cienkich oponach – nie polecam) – patrz poniższe zdjęcie:Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top