Malina Opole – Opis Kąpieliska

Malina Opole Kąpielisko

Kąpielisko Malina znajduje się na południowo-wschodnich obrzeżach Opola, przy ul.Podlesie, nieopodal drogi krajowej nr94 przy wylocie na Walidrogi. Są tam dwa stawy- Malina1 i Malina2. Ten drugi jest większy, ale „niekąpielowy” i typowo wędkarski, a pieczę nad nim sprawuje PZW. Z kolei przy stawie Malina 1 funkcjonuje miejskie kąpielisko oraz inne, niestrzeżone plaże. Staw Malina1 ma podłużny, prostokątny kształt i 12 hektarów powierzchni oraz 1,65 kilometra obwodu. Staw od wschodu sąsiaduje z asfaltową ulicą Podlesie, obok której wytyczona jest ścieżka rowerowa. Wzdłuż pozostałych brzegów również jest droga, ale bardzo kiepskiej jakości- wskazana jazda na pierwszym biegu, aczkolwiek teoretycznie da się objechać staw dookoła samochodem. Dłuższe brzegi stawu (wschodni i zachodni) są dzikie i zarośnięte. Kąpieliska i plaże znajdują się po obu stronach stawu, na krótszych ich brzegach (północnym i południowym), opisane są one niżej. Wstęp, jak i parkingi są bezpłatne.


Malina – Kąpielisko główne (północne) – fotografie:

Na północnym brzegu Maliny1 jest „oficjalne”, miejskie kąpielisko, podlegające pod MOSiR. W sezonie wakacyjnym, w godzinach 9-19 znajdziemy tutaj ratowników, czuwających nad bezpieczeństwem plażowiczów. Sama plaża jest piaszczysta i ma około 50 metrów długości. Obok są toalety i natryski. Woda jest średniej czystości (glony), ale jest kontrolowana przez sanepid i nadaje się do kąpieli. Przy samej plaży jest łąka, służąca za parking. Niekiedy (ale nie zawsze) w pobliżu funkcjonuje stoisko gastronomiczne. Ludzi na plaży jest raczej niewielu, powyższe zdjęcia wykonywane były w upalny weekend wakacji, gdy np. na kąpielisku Bolko nie dało się wcisnąć przysłowiowej szpilki.


Malina – Południowa część – fotografie:

Przy południowym brzegu (na obu jego wierzchołkach oraz w środku), przy osiedlu domków funkcjonuje kilka mniejszych, bardziej kameralnych plaż. Są one jednak nieoficjalne i niestrzeżone przez ratowników, a kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie ma też toalet. Obok jest sporo bezpłatnych miejsc do parkowania. Na południowo-wschodnim brzegu jest duża, drewniana wiata wypoczynkowo-biwakowa. Jeżeli ktoś chce zrobić sobie kamping, to również nie ma przeciwwskazań na całym obwodzie stawu (a także przy Malinie 2).

Podsumowując, staw Malina jest ciekawym miejscem na spędzenie wolnego, upalnego dnia, aczkolwiek infrastruktura jest mocno podstawowa i nie ma co liczyć na żadne „bajery”. Z drugiej strony, ludzi jest stosunkowo niewielu, okazji do wydania pieniędzy praktycznie nie ma w ogóle, a obcowanie z dziką przyrodą jest bezcenne.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top