Stare Olesno – Anpol

Stare Olesno Anpol Plaża

Ośrodek „Anpol” mieści się w Starym Oleśnie w Borach Stobrawskich, między Olesnem a Kluczborkiem. Obiekt jest prywatny, a za wstęp w sezonie letnim pobierana jest jednorazowa opłata (można potem wyjść i wrócić z powrotem już bez płacenia). Tutejsza restauracja czynna jest przez cały rok i poza sezonem na ogół można wejść bezpłatnie. Właściciel dba o to, aby miejsce było atrakcyjne nie tylko w wakacje, organizując różnorakie imprezy, np. zloty motoryzacyjne, warsztaty duchowości, zawody wędkarskie, konkursy nordic-walking, pokazy kulinarne, imprezy charytatywne, a w mroźną zimę często jezioro zamienia się w lodowisko i miejsce do morsowania.

Woda w jeziorku jest w miarę czysta, ale nie krystaliczna. Stałą cyrkulację zapewnia przepływający przez środek strumyk Stobrawa (który w końcowym biegu zamienia się w większą rzekę). Kąpiel jest dozwolona, ale na własną odpowiedzialność (brak ratowników). Plaże są dwie, obie piaszczyste. Pierwsza (główna) ma 120 metrów długości, obok niej są natryski, wiata, ławki, toalety (z bieżącą wodą) i niewielki pomost drewniany. Druga (południowa) plaża jest mniejsza i spokojniejsza. Kąpać można się też na wyspie obok samolotu (o którym niżej).

Na terenie Ośrodka jest bardzo spokojnie, dominują osoby starsze oraz rodzice z dziećmi. Niewielu jest dresiarzy i lansiarzy. Turyści mają do dyspozycji pole namiotowo-kamperowe, restaurację o wysokim standardzie oraz sezonowo dodatkową gastronomię „przyczepową” i bary mobilne. Jest boisko do siatkówki, grillowisko, plac zabaw i pole do mini-golfa.

Najsłynniejszą i najbardziej charakterystyczną atrakcją Ośrodka jest wrak radzieckiego samolotu Antonow An-24, który ustawiony jest na wyspie jeziora (prowadzi do niej drewniany mostek). Eksponat sprowadzony został z Okęcia przez nieżyjącego już właściciela Ośrodka. Początkowo w środku samolotu funkcjonowała restauracja, ale z powodu złego stanu technicznego trzeba było zrezygnować z wpuszczania ludzi do wewnątrz. Od tej pory wrak pełni jedynie funkcje dekoracyjno-wizualne.

Przed Ośrodkiem mieści się bezpłatny parking (wtedy płacimy tylko za wstęp). Jeżeli ktoś chce spędzić tutaj kilka dni- może wjechać (za dodatkową opłatą) samochodem (lub kamperem) na teren Ośrodka.

Niecałe 200 metrów od wejścia do Ośrodka znajduje się stacja kolejowa „Stare Olesno”, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe (kilka dziennie) relacji Wrocław-Kluczbork-Lubliniec.

Na północ od ośrodka rośnie wielki, gęsty las (Bory Stobrawskie), z dużym udziałem drzew iglastych. Zapewnia on czyste, pachnące powietrze oraz ciekawe tereny spacerowe.

Około 2.5km na wschód od Ośrodka mieści się tzw. „Siedem źródeł w Oleśnie”. Jest to staw otoczony elementami sakralnymi, obok którego znajduje się kran z pitną wodą źródlaną, uznawaną przez niektórych za zdrowotną.

Fotografie Ośrodka Anpol w Starym Oleśnie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top