Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik Częstochowa

Adriatyk Częstochowa Plaża Kąpielisko

W zachodniej części Częstochowy znajduje się Park Lisiniec. Jego centralną częścią są 3 zbiorniki wodne (Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik) o łącznej powierzchni około 11 hektarów. Powstały one po zalaniu dawnych wyrobisk gliny. Zalewy te (jak i cały okoliczny teren) to popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, a latem także plażowo-kąpielowe wśród okolicznych mieszkańców. Właścicielem i zarządcą terenu jest miasto Częstochowa, które dosyć dobrze wywiązuje się ze swych obowiązków. Okolica jest zadbana, bezpieczna i wysprzątana, są ładne alejki, ścieżki rowerowe, ławeczki, kosze na śmieci oraz liczne rabatki oraz krzewy ozdobne.

W pobliżu Parku są trzy duże parkingi. Pierwszy (płatny) jest na zachodzie, wjazd od ul.Toruńskiej. Drugi (również płatny) jest na skrzyżowaniu ul.Jadwigi i Kordeckiego, jest tam też stacja rowerów miejskich. Trzeci parking jest przy supermarkecie na skrzyżowaniu ul.Jadwigi i Huculskiej (tam można łatwo uniknąć opłaty, zwłaszcza w niedzielę niehandlową). Z dworca kolejowego Częstochowa-Stradom można dojść pieszo nad zalewy w około 30 minut.

Wstęp na cały teren Parku jest bezpłatny. Główne kąpielisko znajduje się przy północnym zbiorniku, czyli Adriatyku. Jest tam szeroka plaża, z piaskiem przywiezionym z Łeby. Obszar kąpieliska wyznacza drewniany, prostokątny pomost. Na plaży znajdziemy wieżę ratowników, a obok duży pawilon z dwoma restauracjami i tarasem widokowym. Są też przebieralnie i toalety, a całość dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Woda jest dosyć czysta, biorąc pod uwagę, że zalew jest w terenie zurbanizowanym.

Środkowy, najmniejszy zbiornik to Bałtyk. Jest on połączony z Adriatykiem wąskim kanałem. Przy częstochowskim Bałtyku nie ma kąpieliska, ale jest wypożyczalnia sprzętów pływających (można pływać nimi po Bałtyku, lub przepłynąć kanałem na Adriatyk). Obok Bałtyku jest niewielki plac zabaw, korty tenisowe i park linowy.

Trzeci, południowo-wschodni, największy z całej trójki zbiornik to Pacyfik. Jest też najbardziej naturalny. Na jego brzegach znajdziemy kilka dzikich plaż, które służą jako wejścia do wody. Nie ma tu jednak ratownika, a kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. W pobliżu Pacyfiku jest wielka łąka, służąca za miejsce do opalania, chilloutu i niekiedy imprez. Na północ od Pacyfiku jest skate-park. Poza sezonem letnim miejsce popularne jest wśród wędkarzy.

Cały obiekt (Park Lisiniec wraz zalewami) jest godny polecenia na jednodniowy wypad wypoczynkowy.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top