Jezioro Srebrne – Osowiec koło Turawy

Jezioro Srebrne Osowiec Plaża Kąpielisko

Jezioro Srebrne (zwane też Szmaragdowym) położone jest w miejscowości Osowiec koło Turawy. Ma ono 12 hektarów powierzchni, a jego głębokość sięga do 10 metrów. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku wśród mieszkańców Opola i reszty Śląska. Największym jego atutem jest bardzo czysta woda oraz położenie w środku lasu (czyste powietrze). Jezioro Srebrne powstało w wyniku wybrania materiału pod budowę zapory na położonym około 3km dalej Jeziorze Turawskim.

Teren jest prywatny, dlatego w sezonie letnim pobierane są opłaty (wejście na piechotę/rowerem bez noclegu jest za darmo, za całą resztę trzeba płacić- parking, namiot, kamper, przyłącze prądu itd). Wokół Jeziora znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, jednakże większość gości wybiera (płatny) wjazd samochodem/kamperem/przyczepą na teren Ośrodka (ceny są umiarkowane). Główna plaża znajduje się na południowym brzegu Jeziora. Tam też koncentruje się gastronomia, kąpiele oraz ogólne życie turystyczne. Na plaży na ogół nie ma ratowników, więc kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. Infrastruktura jest na średnim poziomie. Funkcjonuje jeden główny, „murowany” bar oraz sezonowo różne przyczepy z lodami, goframi i fast-foodami. Sanitariaty to 2 prysznice i 2 toalety (co w szczycie sezonu często nie wystarcza do zaspokojenia popytu), a także wokół Jeziora ustawionych jest kilkanaście Toi-Toiów (których czystość bywa różna). Jest też boisko do siatkówki plażowej, kilka ławeczek i kosze na śmieci.

Plaża „główna” to niejedyne miejsce, gdzie można się kąpać. Praktycznie cały obwód Jeziora to wielki pas małych plaż. W szczycie sezonu wakacyjnego ludzi jest tutaj mnóstwo i to bezapelacyjnie największa wada Jeziora Srebrnego. Samochody, namioty, kampery i przyczepy ustawione są dosłownie wszędzie, niektórzy turyści najchętniej wjechaliby do wody. Bardzo popularny jest zapach grilla, sporo też muzyki, emitowanej w przenośnych odtwarzaczach i samochodach. Z uwagi na tłok i hałas- miejsce to przeznaczone jest raczej dla osób młodych, którzy lubią imprezować do białego rana. Osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz wędkarze raczej nie znajdą tutaj ukojenia duszy i spokoju ducha, chyba że poza sezonem, gdy nie ma tutaj hałaśliwych tłumów.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top