Jezioro Chechło-Nakło

Jezioro Chechło-Nakło to najpopularniejsze kąpielisko wśród mieszkańców Górnego Śląska. Znajduje się w miejscowości Nowe Chechło – koło Tarnowskich Gór, w Gminie Świerklaniec. Powierzchnia jeziora to około 1 kilometr kwadratowy. Teoretycznie jest to niewiele (mniej niż Pogoria III, Pogoria IV, Paprocany, Pławniowice czy Przeczyce). Jednakże Chechło nie ma sobie równych w ilości plaż i miejsc do kąpieli. Szuwary występują rzadko, jedynie na wschodzie i zachodzie jeziora. Cała północ i południe to szerokie i długie plaże, które w upalne weekendy są w stanie ugościć nawet 50.000 osób jednocześnie. Na zachodzie znajduje się mini-plaża dla naturystów, osłonięta od ścieżki wysokim płotem. Woda w jeziorze jest dosyć czysta (I klasa czystości). Jeżeli ktoś nastawia się na opalanie – niech uda się na północną stronę jeziora, gdzie kąt promieni słonecznych jest bardziej intensywny, niż na południowym brzegu. Na środku jeziora znajduje się wyspa, jednakże jest ona niezagospodarowana i porośnięta szuwarami. Swoistą „awangardą” jest przechodząca przez środek jeziora energetyczna linia wysokiego napięcia – wygląda to… średnio, ale pomaga przy „łapaniu kierunku” podczas pływania na plecach. Pewnym urozmaiceniem jest duża liczba samolotów latających na niebie z pobliskiego lotniska w Pyrzowicach – są one na dużej wysokości i nie słychać ich.
Plaże Jeziora Nakło-Chechło – fotografie:
- Chechło – plaża
- Chechło – łodzie i jezioro
- Chechło – plaża
- Zachodni wierzchołek Jeziora
- Chechło – jezioro i wyspa
- Chechło – plaża
- Linia energetyczna na Chechle
- Chechło – plaża
Infrastruktura
Infrastruktura turystyczna na Chechle jest na najwyższym poziomie. Wokół znajduje się kilka jednostek ratowniczych oraz sezonowy posterunek policji wodnej. Istnieje też kilka wypożyczalni sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, łódki). Wokół jeziora poprowadzona jest ścieżka pieszo-rowerowa, aczkolwiek jakość nawierzchni nie jest najlepsza, a w sezonie chodzą tam tłumy ludzi. Przy ścieżce znajduje się niezliczona ilość knajpek i punktów gastronomicznych. Na południowo-zachodnim brzegu znajdziemy pole namiotowe (płatne), z parkingiem i toaletami. W lasach wokół jeziora porozstawianych jest mnóstwo domków kempingowych oraz domków typu 'Brda’, gdzie tanim kosztem można zafundować sobie nocleg i mini-wczasy. W okolicznych lasach przeważają lasy sosnowe, co cechuje się przyjemnym zapachem i szyszkami wbijającymi się w stopy.
Zimą na Chechle spotkamy prężnie działającą, sympatyczną społeczność śląskich „morsów”, którzy posiadają własną stronę na fejsbuku oraz namiot, w którym można po „morsowaniu” ogrzać się i napić czegoś ciepłego. Na Chechle często można spotkać wędkarzy.
Dojazd i parkingi
Na Chechło można dojechać rowerem, pociągiem, autobusem lub samochodem (a nawet samolotem, wszak 10 kilometrów dalej jest lotnisko w Pyrzowicach).
Dojazd kolejowy umożliwia zabytkowa kolejka wąskotorowa, która kursuje w czasie sezonu letniego z dworca kolejowego w Bytomiu (z peronu od strony ulicy Zabrzańskiej). Rozkład i informacje o kolejce znajdziemy na stronie jej opiekuna – Górnośląskiego Towarzystwa Wąskotorowego. Można również skorzystać z PKP i dworca kolejowego w Tarnowskich Górach, a stamtąd podjechać autobusem, lub na upartego dojść stamtąd pieszo (około 7km).
Kawałek na południe od jeziora znajduje się przystanek autobusowy „Nowe Chechło Szkoła„, skąd możemy dojechać m.in. do dworca autobusowego w Tarnowskich Górach.
Rowerzyści, jadący od południa, mają do dyspozycji całkiem ciekawą ścieżkę, zaczynającą się na ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich, przebiegającą przez śliczny park w Świerklańcu.
Dla plażowiczów zmotoryzowanych przygotowano liczne parkingi, niestety w sezonie letnim za wjazd pobierana jest opłata. Pobór ma miejsce w dwóch miejscach – przy ulicy Rekreacyjnej (od strony DW908) oraz przy ulicy Leśnej (od strony Nowego Chechła). Kwota różni się w zależności od dnia tygodnia i gabarytów pojazdu, wynosi ona około 10-20 złotych za cały dzień postoju. Na upartego można zaparkować przed poborem opłat (czyli przy samej drodze wojewódzkiej, albo w „śródmieściu” Nowego Chechła) i przespacerować się kilkaset metrów, unikając opłat.
Infrastruktura przy Jeziorze Nakło-Chechło – fotografie:
- Krzyż przy obwodnicy – tutaj skręcamy nad Jezioro
- Tablica
- Tory kolejki w stronę Tarnowskich Gór
- Stacja wąskotorówki „Miasteczko Śląskie – Zalew”
- Bar przy parkingu – można tam za darmo zostawić auto i do plaży dojść 400 metrów pieszo
- Chodnik i knajpka plażowa
- Jedna z wypożyczalni sprzętów pływających
- Patrol policji wodnej
Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:
- Bąków (koło Kluczborka): Basen
- Bieruń: Jezioro Łysina
- Chechło-Nakło (koło Tarnowskich Gór): Zalew
- Częstochowa: Zalewy Adriatyk-Bałtyk-Pacyfik
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria III
- Dąbrowa Górnicza: Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)
- Dobrzeń Wielki (koło Opola): Balaton
- Dzibice-Kostkowice (koło Zawiercia): Jeziora
- Gliwice: Jezioro Czechowickie
- Gliwice: Jezioro Dzierżno Duże
- Kalety: Zielona
- Katowice: Borki
- Katowice: Dolina Trzech Stawów
- Katowice: Morawa
- Kluczbork: Zalew
- Kłobuck: Zakrzew
- Kroczyce (koło Zawiercia): Basen bezpłatny
- Korzonek (Koło Kędzierzyna-Koźla): Akwen
- Luboszyce (koło Opola): Ośrodek Żwirek
- Mysłowice: Stawy Hubertus
- Mysłowice: Park Słupna
- Nowe Siołkowice (koło Opola): Przystań wodna
- Pławniowice (koło Gliwic): Jezioro
- Poraj (koło Częstochowy): Zalew
- Przeczyce (koło Siewierza): Jezioro
- Rogoźnik: Jeziora
- Rybnik: Kąpielisko Kamień
- Rybnik: Kąpielisko Pniowiec
- Siamoszyce (koło Zawiercia): Zalew
- Stare Olesno: Ośrodek Anpol
- Sosnowiec: Stawiki
- Olza (koło Wodzisławia): Ośrodek wypoczynkowy
- Osowiec (koło Turawy): Jezioro Srebrne
- Turawa: Jezioro
- Tychy: Paprocany
- Wodzisław Śląski: Balaton
- Żarki (koło Myszkowa): Basen bezpłatny
- Żarki-Letnisko: Jeziorko